poniedziałek, 31 marca 2014

Sznurkowa historia

Ta prosta historia pomaga odkryć wiele. Przypomina, że  wyobraźnia – tak jak miłość i nadzieja – ma niezwykłą moc. Bohaterem tej opowieści jest zwykły sznurek. Pewnego dnia kupuje go w sklepie papierniczym sześcioletnia Marianna i tak zaczyna się dla sznurka długo wyczekiwane Prawdziwe Życie.  
Fabuła utworu jest bardzo wciągająca i porywająca. Podzielona została na kolejne etapy historii tytułowego sznurka: Sklep, Kieszeń, Podróż, Dom, Szuflada, Ogród. Bohaterom w ich przygodach towarzyszą rozmaite uczucia i emocje np. strach przed paszczą Bardzo Ważnego Urzędu czy radość, że jest się komuś potrzebnym.
Piękną bajkę o sznurku wzmacnia doskonała ilustracja Agnieszki Żelewskiej.
JK

Roksana Jędrzejewska-Wróbel „Sznurkowa historia”
Wydawnictwo: Bajka, 2013 (wyd. II)
ISBN: 978-83-6182-446-6

„Obietnica gwiezdnego pyłu” – miłość, nadzieja i …

Matt Beaulieu i Ell McClure znają się niemal od zawsze. Mieszkają obok siebie, ich rodziny się przyjaźnią, a oni są dla siebie jak brat i siostra. Ich drogi wielokrotnie się schodziły, potem znów się oddalali. Nim zrozumieli, że na zawsze chcą być razem, upłynęło ponad trzydzieści lat, a do tego czasu w życiu każdego z nich wiele się już wydarzyło. Dziś Matt i Ell są szczęśliwi. Mają siebie, miłość, pragną tylko dziecka. Szczęście to jednak nie trwa wiecznie. W dniu, w którym Ell ulega wypadkowi, wszystko się kończy... W tym dniu wszystko się kończy, ale wszystko też się zaczyna. Od tej chwili cała rodzina – i nie tylko ona – rozpoczyna walkę o prawo do śmierci i szansę na nowe życie.
Wszystkim, którzy szukają dobrej lektury, polecam.
AB

Priscilla Sibley - "Obietnica gwiezdnego pyłu"
Wydawnictwo: Świat Książki, 2013
ISBN: 978-83-7943-089-5

piątek, 28 marca 2014

Antoni Kępiński – Samarytanin naszych czasów…

Książka jest zbiorem tekstów Antoniego Kępińskiego wydanym z okazji 25. rocznicy jego śmierci, zawiera również grafiki autorstwa prof. krakowskiej ASP Mieczysława Górowskiego.
Prof. Antoni Kępiński (1919-1972) był postacią nietuzinkową. Jako lekarz psychiatra całe swoje życie poświęcił pracy z chorymi, wyróżniało go jednak szczególne podejście do człowieka cierpiącego – pełne empatii, zrozumienia, szacunku i cierpliwości. Dał się również poznać jako wybitny etyk i filozof – jest autorem ponad 160 prac naukowych (w tym 9 książek), wielokrotnie wznawianych. Wśród nich najbardziej znane to: „Melancholia”, „Rytm życia”, „Poznanie chorego”, „Refleksje oświęcimskie”.
Warto sięgnąć po tę lekturę i zagłębić w przedstawione treści, gdyż mimo upływu lat są one nadal aktualne, pomagają zrozumieć siebie i drugiego człowieka.
BG
„Antoni Kępiński: Samarytanin naszych czasów (wybór tekstów)”- wybór Zdzisław Jan Ryn
Kraków: Wydawnictwo Ad Vocem, im. prof. Marka Hieronima Sycha, 1997
ISBN: 83-87136-04-4

czwartek, 27 marca 2014

Mroczne tajemnice z przeszłości odciskają bolesne piętno na teraźniejszości.



Tak właśnie stało się w przypadku bohaterki książki pt "Klucz Sarah". Amerykańska dziennikarka otrzymuje zlecenie napisania artykułu do gazety o aresztowaniu i wywiezieniu francuskich Żydów do obozu w Auschwitz. Kolaborujący z Hitlerem rząd Vichy, na polecenie okupanta, rękami swoich policjantów przeprowadził w lipcu 1942 roku aresztowania całych rodzin, przetrzymywanych następnie w obozach przejściowych.
Zgłębiając temat Julia Jarmond odkrywa, że mieszkanie do którego ma się wkrótce przeprowadzić ma swoją mroczną historię związaną z tamtymi wydarzeniami.
Skrywana tajemnica zmieni życie wielu ludzi po sześćdziesięciu latach.
BZ

Tatiana de Rosnay - "Klucz Sarah"
Wyd. Albatros A. Kuryłowicz, 2013
ISBN: 978-83-7659-727-0

wtorek, 25 marca 2014

Urodziny Marszałka

 „Prawdziwy potop ludzi zalewał Sulejówek 19 marca, w dniu imienin Józefa Piłsudskiego. W roku 1924 uroczystości zaczęły się już 18 marca. Profesorowie warszawskich uczelni wydali na cześć Marszałka bankiet w hotelu Bristol, w tym samym, w którym rok wcześniej żegnał przyjaciół, gdy opuszczał Warszawę. Nazajutrz, 19 marca, trudno było się dostać do pociągu Warszawa – Sulejówek. Tysiące warszawiaków wyruszyły do „Milusina”…” To fragment książki Włodzimierza Kalickiego „Powrót do Sulejówka”. Promocja książki miała miejsce 
w dworku „Milusin” w niedzielę 23 marca 2014.
W spotkaniu, które poprowadziła Agnieszka Uścińska, wziął również udział autor grafiki książki – prof. Maciej Buszewicz.
Dworek w Sulejówku wybudowany ze składek żołnierzy i przyjaciół Józefa Piłsudskiego był pierwszym - po domu rodzinnym - miejscem gdzie wreszcie był u siebie. Autor książki opisuje dzieje dworku i rodziny Marszałka. Ciekawa część historii to ta, która opowiada wojenne i powojenne losy siedziby.
Zachęcam do przeczytania książki chociażby po to, aby dowiedzieć jak dla „Milusina” „zasłużył się” Piotr Jaroszewicz. Dużo zdjęć i ciekawa szata graficzna ułatwiają czytanie i czynią książkę jeszcze bardziej interesującą. 
HZ
Włodzimierz Kalicki - "Powrót do Sulejówka"
Muzeum Józefa Piłsudskiego, Agora SA, 2014.

ISBN: 978-83-63872-02-1

KOT BOB I JA...

Mężczyzna na życiowym zakręcie i bezdomny rudy kot. Spotkali się pewnego dnia, obaj biedni, chorzy, przymierający głodem, z marnymi widokami na przyszłość. Kierowany odruchem serca James, postanawia przygarnąć znajdę. Okazuje się, że zabiedzony kocur, ma niezły charakterek, ale może też być wspaniałym przyjacielem. Jak przyznaje autor tej opowieści, kot być może - dosłownie - uratował mu życie. Poczucie odpowiedzialności za drugą istotę skłoniło Jamesa do podejmowania ważnych decyzji, mądrego planowania przyszłości swojej oraz swego towarzysza.
Wspaniała, krzepiąca historia człowieka i sympatycznego zwierzaka, którzy nawzajem pomogli sobie wyjść na prostą by rozpocząć godne życie.
MK

James Bowen - "Kot Bob i ja"
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia, 2014
ISBN: 978-83-1012-544-6

piątek, 21 marca 2014

"MAŁA POLSKA W INDIACH"


Mała Polska w Indiach” to film wyreżyserowany przez Anu Radhę. Opowiada historię ok. tysiąca polskich dzieci, którym w latach 1942-1946 gościny udzielił hinduski Maharadża Jam Saheb Digvijaysinhji, władca Jamnagaru.  Dzieci w 1940 roku zostały wywiezione razem ze swoimi rodzicami z terenów wschodniej Polski do Związku Radzieckiego? Część z nich nie przeżyła kilkutygodniowego transportu w nieludzkich warunkach,  w bydlęcych wagonach do Kazachstanu, czy na Syberię. Te, które przeżyły dziesiątkował głód i choroby, inne zmarły w sowieckich sierocińcach. Na mocy traktatu Sikorski – Majski powstała na terenie ZSRR polska armia. Udało się też wywieźć z Rosji Sowieckiej polskie sieroty. I tu zaczyna się historia „Dobrego Maharadży”, którego postać przybliżył uczestnikom spotkania dokument indyjskiej reżyserki. Gościem specjalnym był Pan Wiesław Stypuła - jeden z bohaterów filmu. Swoją obecnością zaszczyciła nas również Pani Iwona Świętochowska - mieszkanka Osiedla Dzieci Polskich w Indiach.
Zainteresowanych tą historią zapraszamy do przeczytania wspomnień Pana Stypuły, które są dostępne w naszej bibliotece „W gościnie u polskiego maharadży” i „We wszystkie świata strony”.
Za gościnę dziękujemy naszym sąsiadom z „Kina Zakątek”.

HZ 

Dziś prawdziwych Cyganów już nie ma (?)

W swej kolejnej poświęconej polskim Romom książce, Jacek Milewski zaprasza czytelnika na wyprawę do ich niezwykle ciekawego świata. W czternastu opowieściach poznamy codzienne troski Cyganów, stare legendy, rodzinne radości i dramaty, trudy egzystencji w często nieprzychylnym świecie, a także melodyjny romski język. 
Autor, niekwestionowany ekspert w tematyce cygańskiej, pozwala nam, choćby na chwilę, przenieść się do tajemniczej krainy, do której samym chyba nie udałoby nam się trafić...
Zainteresowanym tematem polecamy także wcześniejszą książkę autora, pt. "Dym się rozwiewa" (Wyd. Zysk i S-ka, 2008)
MK



Jacek Milewski – „Chyba za nami nie traficie”

Wydawnictwo: W.A.B. 2013
ISBN: 978-83-7747-874-5

poniedziałek, 17 marca 2014

„Czas kobiet” Jeleny Czyżowej – powieść nie tylko dla pań

Los kobiet w stalinowskiej Rosji był nie do pozazdroszczenia. Mężowie i ojcowie rodzin poprzepadali na wojnie, w sklepach były puste półki, a w zakładach pracy – permanentna kontrola wyrabianych norm, nie tylko tych produkcyjnych, ale i obyczajowych.

Jelena Czyżowa w swej nieco sentymentalnej książce, kreśli portrety kobiet radzieckich, w różnym wieku i po rozmaitych doświadczeniach, których obecne życie naznacza poczucie porażki, czasem strachu i brak nadziei na lepsze jutro. Antonina urodziła nieślubne dziecko. Siuzanna ma już sześć lat i nie mówi. Z tego względu nie poszła do przedszkola i wychowuje się pod opieką trzech „przyszywanych” babek, które trochę z przypadku stały się jej najbliższą rodziną. Glikierija, Jewdokija i Ariadna różnią się od siebie we wszystkim, oprócz miłości do owej małej dziewczynki, której chcą przychylić nieba, choć każda na inny sposób. Arystokratka uczy małą francuskiego, dwie pozostałe, mając swój „chłopski rozum”, zapoznają Siuzanoczkę (nazywaną przez nie Sofiją, bo to bardziej chrześcijańskie i przyzwoite imię) z tradycjami codziennego życia porządnej rosyjskiej kobiety. Siuzanna żyje w barwnym świecie, gdzie rzeczywistość miesza się jej z baśniowymi historiami, postaci realne zyskują cechy fantastycznych bohaterów, a poczucie szczęścia ściera się z obawami przed nadciągającą tragedią. Wszystko to zaowocuje w przyszłości, czyniąc z tej małej niepozornej, milczącej dziewczynki, uzdolnioną artystkę. 
Bohaterami książki Jeleny Czyżowej są głównie kobiety, udręczone przez toporną, trudną sowiecką rzeczywistość. Często różne od siebie, ale jednakowo przytłoczone życiem, zmagają się z kłopotami dnia codziennego, niedostatkiem, żałobą po utraconych bliskich, wszechogarniającym pesymizmem. 
Jednakże pomimo smutnego obrazu rzeczywistości, opowieść snuta przez Czyżową zostawia otwartą furtkę dla nadziei. Istnieje szansa, że w tej ogólnej degrengoladzie ludzkiej egzystencji, komuś wreszcie się uda, czyjś los będzie wreszcie lepszy, wszak nawet sowieckie piekło nie może trwać wiecznie. Wiemy, że tą szczęśliwą osobą będzie Suzanna – Sofija, urodzona i wychowana w skrajnie trudnych czasach, hołubiona przez poniekąd przypadkową „rodzinę”, gdzie trzy babki niczym trzy Parki strzegły losu tej, dla której życie, nawet jeśli kruche, powinno jeszcze trwać i przynieść zmiany na lepsze. Historia opowiedziana przez Czyżową jest przeznaczona nie tylko pań. Z równie dużym zainteresowaniem przeczytać mogą ją także mężczyźni. „Czas kobiet” z jednej strony stanowi świadectwo strasznego okresu totalitarnej Rosji, z drugiej zaś jest zgrabnie napisaną, wartościową literacko powieścią, której nie sposób zapomnieć.
Gorąco polecam! 
MK
Jelena Czyżowa - "Czas kobiet"
Wydawnictwo Czarne, 2013
ISBN: 978-83-7536-546-7

 
  

czwartek, 13 marca 2014

Pierwsze zdanie...

"W jednej z dzielnic warszawskich było środowisko młodzieży harcerskiej, które umiało stworzyć atmosferę i warunki, w jakich młodzież czuła się dobrze, pragnęła sama kształcić swe charaktery, sama sobie stawiała cele i sama czyniła wszystko, co w jej mocy, by te cele osiągać."
Jaka opowieść rozpoczyna się tym zdaniem?...
HZ

środa, 12 marca 2014

Bez niej nie lecę...


Powieść francuskiego pisarza gwarantuje czytelnikowi, że nie oderwie się od niej póki nie przeczyta ostatniego zdania. Co prawda jej lektura może w wzbudzić w nas lekką niechęć do podróżowania samolotem, ale warta jest tej ofiary.
Blog zaczął się od frazy „Najważniejsze jest pierwsze zdanie”. Pierwsze zdanie powieści brzmi: „Airbus 5403 relacji Stambuł – Paryż gwałtownie nurkował w dół, pokonując niemal tysiąc metrów w mniej niż dziesięć sekund.” I – nie trzymając czytelnika w niepewności – rozbija się o górę. Giną prawie wszyscy oprócz trzymiesięcznej dziewczynki. Zgłaszają się po nią dwie rodziny. Która ma do niej prawo? Bo na pokładzie były dwa niemowlęta ... Ocaloną cudownie z katastrofy dziewczynkę spotykamy w jej osiemnaste urodziny. Kim jest? Wciąż nie jesteśmy pewni. Zarezerwujcie sobie dużo czasu na czytanie. Mimo pięknej pogody nie będzie się wam chciało wyjść z domu.
HZ

Michel Bussi – „Samolot bez niej”
Wydawnictwo: Świat Książki, 2014

ISBN 978-83-7943-250-9


poniedziałek, 10 marca 2014

W marcu obejrzyj...


Przedstawiamy dwie filmowe propozycje z naszej filii w Woli Grzybowskiej.



  „Układ zamknięty” reż. Ryszard Bugajski


Trójka biznesmenów dobrze prosperującej firmy wskutek zmowy prokuratora i urzędnika skarbowego, zostaje zatrzymana pod zarzutem prania brudnych pieniędzy oraz działalności w zorganizowanej grupie przestępczej. Film pokazuje historię na podstawie prawdziwych wydarzeń, od początku do końca trzyma w napięciu. 
KK

Dystrybutor: ADD Media Entertainment





 
„Bezpieczna przystań” reż. Lasse Hallström


Film nakręcony na podstawie książki Nicholasa Sparksa. Opowiada historię tajemniczej kobiety, która przyjeżdża do małego miasteczka, aby wieść spokojne i samotne życie. Wkrótce poznaje właściciela niewielkiego sklepiku i angażuje się w jego życie. Wkrótce przeszłość daje znać o sobie. Lekki film, głównie dla kobiecej widowni.
KK

Dystrybucja: Monolith Video