wtorek, 29 kwietnia 2014

Johan Theorin – "Święty Psychol" czyli mroczne drogi ludzkich emocji

O tym, że powieści autorów skandynawskich posiadają swoisty mroczny i niepokojący klimat, nikogo z czytelników współczesnej literatury raczej przekonywać nie trzeba. Tym niemniej książka Theorina wykracza poza utarte schematy. Autor uwypukla mroczne ścieżki ludzkich uczuć, przedstawiając rzeczywistość, w której nic nie jest do końca takie jak się z początku wydaje, a ludzkimi działaniami kierują nader złożone, żeby nie powiedzieć, pokrętne motywacje.
jan Hauger jest wychowawcą przedszkolnym. Właśnie stara się o pracę w ośrodku Polana, położonym nieopodal szpitala psychiatrycznego imienia Świętej Patrycji. Do przyszpitalnego przedszkola chodzą dzieci pacjentów poddawanych terapii. Raz na jakiś czas dziecko może spotkać się z rodzicem przebywającym w zakładzie zamkniętym. Przedszkole i szpital są ze sobą połączone i jednym z zadań opiekunów jest właśnie eskortowanie małych podopiecznych do i z pokoju odwiedzin. Przepisy nie pozwalają wychowawcom przebywać w samym szpitalu, nie rozmawia się też o pacjentach.
Jan zdobywa upragnioną pracę i cieszy go to, bynajmniej nie tylko dlatego, że zyskał konkretne źródło utrzymania...
Okazuje się, że Hauger ma swój ukryty cel, a możliwość pracy tuż obok szpitala Świętej Patrycji, nazywanego nieco złośliwie Świętym Psycholem, wydatnie przybliża go do realizacji jego zamierzeń.
Wkrótce okazuje się, że jak to zwykle bywa, zakazy i regulaminy służą do tego by je umiejętnie omijać. Właściwie poza szefującą przedszkolu Marie-Louise, każdy z pracowników ma coś na sumieniu. Jan oprócz realizacji własnego planu, szybko zostaje wplątany w pewną intrygę, a potem w jeszcze kolejną.
Skrupuły, własne lęki z trudnej przeszłości oraz (nieliczne) wahania, dość szybko odchodzą w zapomnienie, czy może raczej ulegają stłumieniu w obliczu nowych „wyzwań”. Machina spisków wplątuje mężczyznę w coraz bardziej niebezpieczną grę, z której niestety nie da się już wycofać.

Książka Theorina ma niepokojącą wymowę z co najmniej dwóch powodów. Po pierwsze obnaża ludzką łatwowierność i podatność na manipulację, gdzie pozory potrafią skutecznie uśpić zdrowy rozsądek. Po drugie pokazuje dwa zakończenia przedstawionej historii. Jedno z gruntu złe i drugie - lepsze, choć wcale nie do końca satysfakcjonujące bohatera. Na szczęście możliwość dokonania wyboru daje przynajmniej szansę na przyszłe szczęście.

Jak na dobry thriller przystało, mamy w "Świętym Psycholu" niespodziewane zwroty akcji, wnikliwe studium ludzkiej psychiki, a nawet niemal egzystencjalne rozważania na temat kondycji człowieka jako jednostki – samotnej, czasem zastraszonej przez otoczenie, zmierzającej do urzeczywistnienia swych pragnień czy obsesji, podatnej na manipulacje.
Autor przedstawiając mroczne drogi ludzkich emocji i działań udowadnia, że granica pomiędzy szaleństwem a tak zwaną normalnością, jest bardzo cienka, a czystość naszych intencji też bywa pojęciem względnym. Ostatecznie to my sami (i w czynności tej osamotnieni) musimy dokonywać określonych wyborów, licząc na łut szczęścia i mając nadzieję, że uda nam się przetrwać w skomplikowanym świecie.
MK

Johan Theorin – "Święty Psychol" 
Wydawnictwo: Czarne, 2013
ISBN: 978-83-7536-541-2

poniedziałek, 28 kwietnia 2014

Nie bój się na zapas!

Nastoletnia Puszka nie jest już małą Pusią i ma całkiem poważne problemy. Pierwsza prawdziwa miłość, pierwsza nie do końca prawdziwa przyjaźń. A do tego kłopoty rodzinne. Kiedy dziewczyna ma przez rok zamieszkać w innym mieście z babcią, której praktycznie nie zna, czuje że świat wali się jej na głowę...


Okazuje się, że trema przed wkroczeniem do zupełnie obcego Puszce świata była troszkę na wyrost... A strach ogarniał nie tylko ją.
Życie potrafi się czasem bardzo skomplikować, ale zmiany wcale nie muszą być jednoznaczne 
z nieszczęściem. Wszak bywają też zmiany na lepsze! Puszka powoli zaczyna w to wierzyć, czego życzymy również czytelnikom tej książki :)
Krzepiąca powieść o dorastaniu, dla nastolatek i młodych duchem dorosłych. 
MK

Barbara Kosmowska - „Puszka”
Wydawnictwo Literackie, 2014
ISBN: 978-83-7672-276-4

piątek, 25 kwietnia 2014

Po spotkaniu „Ptaki wokół nas” - „Odmieniec”



Nasz gość - dr Przemysław Stolarz - na wczorajszym spotkaniu zaserwował nam sporą dawkę wiedzy o ptakach. 
W pewnym momencie wspomniał o bernikli białolicej
i kanadyjskiej … Sprawiło to, że moje myśli powędrowały
do lektury, którą czytałam wiele lat temu, a którą zdecydowanie warto odświeżyć.  A jest to „Odmieniec”, którego autor - Fred Bodsworth - kanadyjski pisarz i reporter jest miłośnikiem ptaków.  Wyspa Barra (Kanada), zagubiony gąsior bernikli białolicej, ornitolog i kanadyjska Indianka… Wiele ciekawych obserwacji ptaków i niebanalnie poprowadzony wątek miłości głównych bohaterów.
Mam zamiar wrócić do tej książki!
ED

Fred Bosworth - "Odmieniec"
Wydawnictwo: Zysk i S-ka, 1997
ISBN: 83-7150-246-X

środa, 23 kwietnia 2014

Zaproszenie do krainy wyobraźni – "Imaginaerum" zespołu Nightwish

Oniryczny i baśniowy album, w którego klimat wprowadza nas śpiewany po fińsku utwór "Taikatalvi" ("Magiczna Zima").

Jest to druga płyta zespołu nagrana z nową wokalistką, Anette Olzon, która godnie zastępuje nieodżałowaną przez wielu fanów Tarję Turunen.
Znajdziemy tu nastrojowe ballady, fragmenty popowe ("Storytime), jazzowe ("Slow, love, slow"), folkowe ("I want my tears back"), a nawet orientalne ("Arabesque"). Wprawne ucho wychwyci także bluesa...
W "Imaginaerum" mamy oczywiście sporą dawkę mocniejszego brzmienia, choć jest to raczej porządny rock aniżeli metal.
To muzyczne bogactwo wręcz oszałamia: album posiada teatralny rozmach, z dużym wpływem muzyki filmowej i symfonicznym brzmieniem.
Całość – na podobieństwo szybkiej retrospekcji - zamyka utwór, będący syntezą wszystkich obecnych na albumie kompozycji, których przez ponad siedemdziesiąt minut słuchaliśmy. Zabieg jest jak najbardziej trafiony – być może chodzi o to, żeby nie było nam żal, że płyta już się kończy...


Co oczywiście nie przeszkadza, byśmy za chwilę chcieli odtworzyć ją ponownie. I ten fakt, chyba najlepiej świadczy o jakości "Imaginaerum".
Gorąco polecam. Nie tylko fanom zespołu, ale każdemu, kto lubi poprzez muzykę, odkrywać nowe światy swojej wyobraźni.
MK

Nightwish – "Imaginaerum"
Warner Music Poland, 2011

wtorek, 22 kwietnia 2014

Himilsbach - znany i nieznany



„Na bazie fascynacji w latach 50 i 60 zrodził się w warszawskiej bohemie mit Himilsbacha. Każdy kto chciał liczyć się w towarzystwie, snobował się, że pił z Himilsbachem. Podrywano panienki na prawdziwą lub wyimaginowaną przyjaźń z Himilsbachem, cytowano krążące po mieście anegdoty.”
Ten fragment z książki pt. „Rejs na krzywy ryj... czyli Jan Himilsbach i jego czasy” pokazuje, jak bardzo zmienił się wizerunek celebryty na przestrzeni połowy wieku. Bohater wyglądał specyficznie, nawet jak na warunki głębokiego PRL-u; zawsze w kraciastej koszuli i watowanej kufajce, ze złamanym nosem, przeklinający niemal po każdym przecinku swoim charakterystycznym przepalonym głosem.
Dla większości znany z filmu „Rejs”, dla niewielu ze swej twórczości literackiej. Wydał trzy tomy opowiadań, był autorem scenariuszy do pięciu filmów, które reżyserowali Kondratiuk, Krauze, Zaorski, Gruza. Przede wszystkim był kamieniarzem z Powązek, którego odkryty talent literacki wpisywał się w zapotrzebowanie na uzdolnionych literacko robotników.
Polecam tę książkę tym, którzy pamiętają te siermiężne lata, ale w szczególności  młodszym, którzy zobaczą, że świat elit filmu, sztuki czy literatury był kiedyś znacznie normalniejszy.
BZ

Anna Poppek - „Rejs na krzywy ryj... czyli Jan Himilsbach i jego czasy...”
Wydawnictwo: vis a vis/Etiiuda, 2013
ISBN: 978-83-9165-544-3




czwartek, 17 kwietnia 2014

Beksińscy : portret podwójny

Zdzisław Beksiński i Tomasz Beksiński – ojciec i syn, i stojąca zawsze z boku Zofia Beksińska – żona i matka to bohaterowie książki Magdaleny Grzebałkowskiej. Zaczynając lekturę zdawało się, że ich znam… . Ile wiemy o Beksińskich malarzu i dziennikarzu. Pierwszego kojarzymy z niesamowitymi obrazami malowanymi przeważnie na płycie pilśniowej, drugiego możemy pamiętać z prowadzonych przez niego audycji w radiowej Trójce. Ogromna praca włożona przez autorkę w przygotowanie materiałów i napisanie książki przyniosła wspaniały efekt. Opowieść jest niesamowicie wciągająca. Napisana z ogromną sympatią do bohaterów i ja czytając książkę czułam to samo do nich. Nie ocenia, nie krytykuje. Opisuje rodzinę – niezwykłą w swej zwyczajności. Jedno przeszkadza w czytaniu, znamy zakończenie tej historii.
HZ



Magdalena Grzebałkowska – „Beksińscy : portret podwójny”
Wydawnictwo: ZNAK, 2014
ISBN: 978-83-240-2874-0

Przedszkolaki w bibliotece!

W środowy poranek, 
16 kwietnia, 
dzieci z przedszkola Children's Academy 
odwiedziły biblioteczną
Filię Nr 1 
w Starej Miłośnie.








Dla większości przedszkolaków 
była to pierwsza wizyta w bibliotece. 
Maluchy dowiedziały się,
jak zostać czytelnikiem,
jak dbać o książki,
jak należy zachowywać się w bibliotece...
po czym ruszyły na zwiedzanie placówki!








 


Każde dziecko mogło podejść
do regału z literaturą dziecięcą,
wziąć z półki książkę
 i obejrzeć kolorowe ilustracje. 

Potem dzieci wysłuchały opowiadania
pt. „Tupcio Chrupcio nie chce jeść”.
Nam zdradziły, że one
przy jedzeniu nie grymaszą :)












W nagrodę za dobre zachowanie
 przedszkolaki otrzymały zakładki, 
aby zawsze pamiętały,
gdzie zakończyły swoją lekturę.
AB
 

środa, 16 kwietnia 2014

Daj się wciągnąć... w dobre kino

W kwietniu polecamy dwa kinowe przeboje:


Grawitacja” reż. Alfonso Cuarón 

Film przedstawia nam losy astronautów, którzy wyruszają w podróż kosmiczną. Podczas lotu, gdzieś w przestrzeni kosmicznej, w stację uderzają pędzące szczątki rosyjskiego satelity. Ulega ona zniszczeniu, a z życiem uchodzi tylko para astronautów. Od tej pory są zdani tylko na siebie, dzielnie walczą o przetrwanie i szczęśliwy powrót na ziemię, a zapas powietrza z każdą minutą się kończy. Czy uda im się szczęśliwie powrócić? Film doskonały pod względem technicznym, ujęcie kosmosu oraz Ziemi z kosmosu – niewiarygodnie piękne. Świetna obsada: Sandra Bullock i George Clooney tworzą zgrany duet. Warto obejrzeć.
KK
 
Dystrybucja: Warner Bros Entertainment
 


 
Iluzja” reż. Louis Leterrier

Czterej jeźdźcy”, bo tak nazywa się czwórka niewiarygodnie utalentowanych iluzjonistów obdarzonych niezwykłymi umiejętnościami, zadziwia publiczność. Zazwyczaj w trakcie swoich występów dokonują napadów na banki, czym ściągają na siebie uwagę agentów FBI i Interpolu, którzy są zawsze o krok dalej od nich. Czy złodziejom pomaga ktoś jeszcze spoza ich grupy? Czy te sztuczki to iluzja czy prawda? Film dla miłośników pościgu i wartkiej akcji. Polecam.
KK

Dystrybucja: Monolith Video




wtorek, 15 kwietnia 2014

Trzeba słuchać szeptów lasu...

Szepty lasu, głosy minionych pokoleń i niepewna, ale mimo wszystko, tchnąca nadzieją, przyszłość...
Luce postanawia zaopiekować się dójką dzieci swojej zmarłej siostry. Bliźniaki nie mówią, żyją we własnym świecie, odizolowawszy się w obronnym odruchu, od wszystkiego co je otacza. Luce stara się nawiązać z nimi kontakt, ale trauma, którą przeszli Dolores i Frank jest tak wielka, że trzeba wiele czasu, by kontakt dzieci ze światem wrócił do normy.
W tej sugestywnej, nastrojowej powieści, autor przenosi nas do małego miasteczka w Appalachach, gdzie pozorna senność i spokój, mogą kryć mroczne ludzkie zamysły...
To także historia pewnej miłości, która z dawnej fascynacji, ma szansę stać się autentycznym, dającym oparcie, uczuciem.
MK

Charles Frazier - „Szepty lasu”
Wydawnictwo: Czarne, 2014
ISBN: 978-83-7536-738-6

piątek, 11 kwietnia 2014

ZAPROSZENIE NA... "KOLACJĘ"

Recenzja przesłana przez naszą Czytelniczkę.
Dziękujemy!


"Kolacja" Hermana Kocha  to zapis wieczoru, podczas którego spotykają się ze sobą dwa małżeństwa, aby porozmawiać o swoich dzieciach. Spotkanie odbywa się w eleganckiej i pełnej przepychu restauracji, gdzie goście podejmowani są wykwintnymi potrawami i obsługiwani przez profesjonalny personel. Początek książki zapowiada udany wieczór, ale niestety, przy konsumowaniu kolejnych dań, wychodzą na jaw coraz bardziej wstydliwe i poważne problemy bohaterów. 
Kolacja ta ma na celu znalezienie rozwiązania i podjęcie ważnych decyzji, które zaważą na reszcie ich życia.
Książka wzbudza wiele emocji. Wzbudza również refleksję - co jesteśmy w stanie zrobić i poświęcić dla własnych dzieci i w jak dużym stopniu nagiąć swoje zasady? Stawia ważne pytania moralne. Ale to już odpowiedź indywidualna każdego z nas. No i naszego sumienia. Warto przeczytać i samemu się przekonać.
Agnieszka Dubowska



Herman Koch – "Kolacja"
Wyd. Media Rodzina, 2013
ISBN:  978-83-7278-902-0

czwartek, 10 kwietnia 2014

OCALIŁA JĄ ŁZA...

Angele Lieby zapadła na ciężką chorobę z dnia na dzień. Zaczęło się od bólu głowy, skończyło wielomiesięczną gehenną w szpitalu. Przypadek przedstawiony w niniejszej publikacji rzuca nowe światło na zagadnienia związane ze stanem śpiączki i śmierci mózgowej. Okazuje się, że wiele dotychczasowych teorii lekarzy i naukowców nie da się zastosować w każdym przypadku. Najdobitniej świadczy o tym fakt, że Angele żyje i ma się bardzo dobrze, podczas gdy kilka lat wcześniej lekarze byli przekonani na sto procent, że zgon pacjentki jest tylko kwestią czasu i nie ma sensu sztucznie utrzymywać jej przy życiu…
MK

 
Angele Lieby – „Ocaliła mnie łza”
Wydawnictwo: Świat Książki, 2013
ISBN: 978-83-7943-001-7

poniedziałek, 7 kwietnia 2014

Zdążyć przeżyć życie...

Pierwszy zegar powstał prawdopodobnie po części za sprawą przypadku oraz dzięki dociekliwości ludzkiej. Od zarania dziejów człowiek pragnął wszystko zmierzyć, określić, zbadać i tym sposobem zapanować nad światem.
Czy władza nad czasem, możliwość kierowania nim wedle naszych upodobań, pragnienie zatrzymania chwili, cofnięcie tego, co zaszło albo przyspieszenie przyszłości, naprawdę się opłaca?
W powieści Mitcha Alboma spotykamy nieszczęśliwą współczesną nastolatkę, sędziwego chorego milionera i jeszcze kogoś... Przekonajmy się, jak oni postrzegali czas, swoją egzystencję w nim; jakie mieli wyobrażenia na temat porządku świata, a także co, dzięki pewnemu osobliwemu spotkaniu, zmieniło się w ich poglądach...
Przypowieść Alboma skłania do refleksji. Warto tej książce poświęcić chwilę, zwłaszcza w naszej „zabieganej” codzienności. Być może „Zaklinacz czasu” trafi do nas bardziej, aniżeli niektóre psychologiczne poradniki.
MK

Mitch Albom - „Zaklinacz czasu”
Wydawnictwo: Znak, 2014
ISBN: 978-83-2402-479-7

piątek, 4 kwietnia 2014

POSZUKIWANA BRIDGET JONES …

„Dziennik Bridget Jones” ukazał się na polskim rynku w 1998 roku, dwa lata po wydaniu angielskim. Książka o przygodach zabawnej bohaterki szybko stała się popularna wśród czytelniczek. Kolejny tom „W pogoni za rozumem” mogliśmy przeczytać w 1999 roku. W trzeciej części pięćdziesięcioletnia bohaterka wychowuje samotnie dwójkę dzieci. Jest wdową i znów szuka miłości. I niewiele się przez dwadzieścia lat zmieniła. Dalej jest niezdarna, niezorganizowana i walczy z nadwagą. Dlaczego więc tak jest wielbiona i ma w Polsce wiele „sióstr” (między innymi Judytę z „Nigdy w życiu” Grocholi)? Nie wiem. Pierwsza część była świeża i nowa na rynku dlatego interesująca. „Bridget Jones: Szalejąc za facetem” mnie znudziła. Ale myślę, że tak jak ja inni też sięgną po książkę z ciekawości. Musimy przecież dowiedzieć się „co u Bridget”. 
HZ
Helen Fielding - "Bridget Jones szalejąc za facetem"
Zysk i S-ka, 2014
ISBN 978-83-7785-391-4

O Stephenie Hawkingu, czarnej dziurze i myszach podpodłogowych...

Piotrek ma genialnego starszego brata Stefana. Stefan jest dla chłopca prawdziwym autorytetem; udziela mu życiowych rad, pomaga zgłębiać tajniki nauki, właściwie - uczy wszystkiego, co istotne. Do tego stopnia, że niektórzy uważają potem Piotrka za, nieco dziwnego, mądralę.
Stefan cierpi na tajemniczą chorobę, a mały Piotrek, z kolei ma swoje dziecięce lęki. Przekonany, że pod jego łóżkiem istnieje tzw. czarna dziura, postanawia ją hodować i karmić, żeby tylko nie pochłonęła jego samego. Są jeszcze straszne Myszy Podpodłogowe, których również lepiej jest się wystrzegać.
Piotrek powoli dorasta, w szkole czekają go coraz to nowe wyzwania, a kiedy pulchny Artek zostaje jego kolegą, życie naprawdę nabiera tempa.
Pojawia się szansa, że Piotrek stanie się kimś więcej niż tylko bratem swego genialnego brata...
Mądra książka o tym, że inność to często zaleta, a odwaga w stawianiu czoła światu, zazwyczaj popłaca.


Opowieść Katarzyny Ryrych adresowana jest do młodszych nastolatków. Książka została nagrodzona w III Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren, zorganizowanym przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”.
MK

Katarzyna Ryrych – „O Stephenie Hawkingu, czarnej dziurze i myszach podpodłogowych”
Wydawnictwo Literatura, 2013
ISBN: 978-83-7672-246-7

czwartek, 3 kwietnia 2014

PRZEDSZKOLAKI W BIBLIOTECE




 
2 kwietnia 
Filię Nr 1 
w Starej Miłośnie 
odwiedziła grupa dzieci 
z Przedszkola 
Żółta Kaczuszka.



 
 




Przedszkolaki zapoznały się 
z zasadami korzystania 
z Biblioteki 
i zobaczyły, gdzie stoją 
interesujące bajki;
dowiedziały się, jak należy 
obchodzić się 
z pożyczoną książką.





 Wysłuchały też historii 
o rodzinie, 
która pewnego dnia 
powiększyła się o dwoje  czworonożnych przyjaciół.






 


Dzieci z zaciekawieniem 
przeglądały kolorowe obrazki 
i zadawały pytania. 
Było nam  bardzo miło 
gościć tak grzeczną 
i sympatyczną 
grupę małych czytelników.
BZ