wtorek, 30 września 2014

Andrzej Pilipiuk - „Wampir z MO”



Warszawskie wampiry powracają w dobrym stylu!
        Tym razem Marek zostaje uwikłany w prowokację komunistów, do Polski przylatuje kuzyn z Ameryki, w fabryce dziwne rzeczy się dzieją, a Gosia wpada w niezłe tarapaty. Nie zabraknie też spotkań po latach; pomoc sąsiadom według wampira, a także... Świętego Mikołaja!
        Pilipiuk napisał kontynuację „Wampira z M-3” na prośbę czytelników, ciekawych dalszych przygód wampirów żyjących w realiach PRL-u. Jak można było się spodziewać, książka utrzymuje podobny poziom co poprzednia. Poczucie humoru oraz epizodyczny charakter rozdziałów nie zmieniają się. Powiedziałabym wręcz, że humor stał się lepszy, a objaśnienie na przykład tego, skąd się wzięły stonki ziemniaczane na polach, jest bardzo oryginalne i ma sens. Ponownie widzimy Warszawę w czasach PRL-u w cieplejszych barwach, choć nie zabraknie także „szarej” rzeczywistości, jak to wówczas bywało. Możemy poznać całkiem nowych bohaterów i dowiedzieć się czegoś więcej 
o starych.

         Książka może być mniej czytelna dla tych, którzy wcześniej nie zapoznali się 
z „Wampirem z M-3”. Lecz właśnie fakt, że treść rozdziałów jest epizodyczna, a autor pewne kwestie przypomina od czasu do czasu, pozwala przeczytać ją nie znając poprzedniej. 

        Pilipiukowi nie można zarzucić, że książka jest słabsza. Nadal rozśmiesza w tym samym stylu, możemy przy niej odprężyć się i zapomnieć na chwilę o otaczającej nas rzeczywistości. Nadaje się jako przerwa od cięższych lektur, nawet jeśli w tej książce znajdują się elementy fantastyczne.
        Jak to podsumowuje opis na okładce książki – do zobaczenia w kostnicy!
AC
 

Andrzej Pilipiuk - „Wampir z MO”
Fabryka Słów, 2013
ISBN 978-83-7574-866-6



czwartek, 25 września 2014

Z recenzji Czytelników

„Stulecie” to powieść biograficzna, ponieważ główne jej bohaterki to prababka, babka oraz matka autorki książki. Opowiada ona o losach tych trzech niesamowitych kobiet. Herbjorg Wassmo bardzo szczegółowo przedstawia ich życie oraz uczucia. Bohaterki książki mają mocne, silne osobowości. To one zajmowały się domem i gospodarstwem. Mężczyźni oddawali się swoim zajęciom i wiążącymi się z tym wyjazdami, często nawet na kilka tygodni. Wszystkie bohaterki pozostają same ze swoimi myślami, zaś ich wybory wpływają nie tylko na ich własne życie, ale nawet na życie dalszych pokoleń kobiet z rodziny.
 
„Stulecie” to pięknie napisana książka, bogata w słowa, przemawiająca do serca i wyobraźni czytelnika. Poza tym cudne krajobrazy Norwegii przedstawione w powieści, żywioł morza i szacunek do pracy, stanowią dodatkowy walor książki. Magiczna i niepowtarzalna historia. Polecam gorąco na jesienne wieczory. 
AD 




Herbjorg Wassmo - "Stulecie"
Wydawnictwo: Smak Słowa, 2014
ISBN: 978-83-6212-265-3




poniedziałek, 22 września 2014

"Chodź ze mną" - Sara MacDonald

Czasem w życiu bywa tak, że szkolne przyjaźnie wytrzymują próbę czasu
i umiejętnie pielęgnowane, trwają do końca życia. Jednak zdarza się i tak, że jedna z przyjaciółek postanawia nagle wyjechać i zerwać wszelkie kontakty. Czy ponowne nieoczekiwane spotkanie po wielu latach spowoduje, że dawna zażyła relacja odrodzi się na nowo?...

Głównymi bohaterkami książki pt. „Chodź ze mną” Sary MacDonald są Jenny i Ruth – dwie trzydziestoparolatki, które pewnego dnia, po kilkunastu latach rozłąki, zupełnie przypadkowo spotykają się w pociągu. Gdy pierwsze zaskoczenie mija, wydawać by się mogło, że nic nie stoi na przeszkodzie, by podtrzymywać istniejącą więź, ale czy przyjaźń zawsze jest szczera? Jaką tajemnicę skrywa w sobie Ruth i dlaczego tak nagle zniknęła?
Akcja tej poruszającej powieści toczy się niespiesznie, teraźniejszość miesza się 
z przeszłością; śledzimy historie obu kobiet, stopniowo odkrywając szczegóły z ich życia, wnikamy w świat ich przeżyć i emocji. Jest to ciekawa proza o mocy miłości, tęsknocie, przywiązaniu, ale też niszczącej sile obsesji, zazdrości, lęku przed utratą. Polecam wielbicielkom książek psychologicznych.
BG

Sara MacDonald - „Chodź ze mną”
Wydawnictwo Literackie Muza, 2009
ISBN: 978-83-7495-652-9


poniedziałek, 15 września 2014

Aga Zaryan - "Księga olśnień"

Jeżeli oczekujecie od muzyki czegoś więcej aniżeli tylko prościutkiej rozrywki, polecam posłuchać "Księgi olśnień" Agi Zaryan.
Na krążku znajdziemy dwanaście utworów inspirowanych poezją Czesława Miłosza, Anny Świrszczyńskiej, Denise Levertov i Jane Hirshfield.
Dlaczego akurat ci autorzy? Jak mówi piosenkarka, ich poezja jest na tyle uniwersalna, że kreowane przez nią światy "mogą być światami każdego z nas." Miłosz porusza tematy i zadaje wiele pytań, na które nie mamy na co dzień czasu, a które są dla wielu ważne i nurtujące." Miłość, wiara, dylematy i niepokoje egzystencjalne, poszukiwanie sensu życia, ale też szukanie ukojenia wśród marzeń, bez których życie ludzkie byłoby chyba nie do wytrzymania.
Świrszczyńska ujmuje swoją bezpośredniością; słyszymy w jej poezji głos odważnej, świadomej siebie kobiety. Wrażliwość, szczerość splata się z pozbawioną tabu zmysłowością oraz, niekiedy figlarnym, erotyzmem. Z kolei Jane Hirshfield i Denise Levertov zapraszają nas do zachwycenia się światem, do podjęcia próby zgłębienia tajemnicy naszej egzystencji w nim...

Poezja genialna nie potrzebuje muzyki, bo sama nią jest. Ale taka poezja to przecież niezwykła rzadkość.
Poezja doskonała, do której skomponuje się doskonałą muzykę i doda głos świetnej wokalistki, bardzo się do owego geniuszu zbliża. I tak jest w przypadku utworów z płyty "Księga olśnień".
Pozwólmy się zatem olśnić i poprowadzić w tym zachwycie czystemu głosowi Agi Zaryan.
Serdecznie polecam!
MK

Aga Zaryan – "Księga olśnień"
Warner Music Polska, 2011

środa, 10 września 2014

Monika Kowaleczko-Szumowska - "Galop '44"


Z okazji 70. rocznicy Powstania Warszawskiego na rynku księgarskim ukazało się wiele tytułów. Wśród nich jest powieść adresowana do młodego czytelnika - „Galop `44” autorstwa Moniki Kowaleczko-Szumowskiej. Autorka współpracuje z Muzeum Powstania Warszawskiego, powieść jest owocem tej współpracy, a właściwie owocem fascynacji Powstaniem.
Współczesna Warszawa, dwaj nastoletni bracia z rodziny, w której tradycje powstańcze są pielęgnowane, no i oczywiście Muzeum Powstania Warszawskiego, a w nim replika kanału powstańczego, który „zaprowadził” chłopców do powstańczej Warszawy. Stało się to za sprawą pewnego Dziadunia, którego Wojtek - jeden z braci - nazywa „samozwańczym strażnikiem” godziny „W”. 

Chłopcy zazwyczaj nie przepadają za swoim towarzystwem, w Warszawie ‘44 roku ich drogi się tylko przecinają, ale to, co tam przeżyją bardzo ich zmieni, zmieni również postrzeganie siebie nawzajem. Autorka nie wymyśliła zdarzeń z powstańczej Warszawy tylko wplotła w fabułę to, co powiedzieli sami uczestnicy zrywu powstańczego.
Napisać dobrą książkę o tematyce historycznej nie jest łatwo, zwłaszcza jeśli chce się nią zainteresować młodzież. Mam wrażenie, że Monice Kowaleczko-Szumowskiej udało się to zrobić. Ciekawa jestem opinii młodych czytelników…
ED


Monika Kowaleczko-Szumowska - „Galop ‘44”
Wydawnictwo Egmont Polska, Warszawa 2014
ISBN 978-83-237-7966-7

środa, 3 września 2014

Andrea Bushfield - „Wojna Afrodyty”


Loukis i Praxi przyjaźnią się ze sobą od najmłodszych lat. Stanowią nierozłączną parę we wspólnych zabawach, psikusach, w odkrywaniu dużych i małych tajemnic świata.
Kiedy przestają być dziećmi, wraz z nimi dojrzewają też ich uczucia; oboje kochają się z wzajemnością. Pewnego dnia Loukis, powodowany urażoną dumą, postanawia ruszyć w świat by dowieść wszem i wobec, że nie jest już małym chłopcem. Los sprawia, że wraca do domu dopiero po trzech latach, a wtedy Praxi ma już inne życie: męża, własny dom oraz dziecko.

Pomimo tego nadal pamięta o Loukisie, on z kolei nie widzi świata poza Praxi. Czy tych dwoje ma jakąkolwiek szansę na wspólne szczęście?
Powieść przedstawia losy pary bohaterów oraz ich rodzin, na przestrzeni kilkudziesięciu lat dwudziestego wieku, kiedy życie Cypryjczyków było zdeterminowane przez nader burzliwą, skomplikowaną i dla wielu z nas nie znaną dobrze historię wyspy.
MK

Andrea Bushfield - „Wojna Afrodyty”
Wydawnictwo: Albatros A. Kuryłowicz
ISBN: 978-83-7659-767-6