poniedziałek, 28 grudnia 2015

Majgull Axelsson - „Ja nie jestem Miriam”



Nieoczekiwane wyznanie w dniu osiemdziesiątych piątych urodzin Miriam burzy spokój jej szwedzkiej wnuczki. Skrywana prawie siedemdziesiąt lat tajemnica, uruchamia lawinę bolesnych wspomnień. Wiadomo, że może zabraknąć czasu na opowiedzenie tego, co Miriam dusiła w sobie przez całe życie. Jak straszne historie były przeniesione 
w podświadomość wychodzi na jaw,  gdy kobieta w prezencie od wnuczki dostaje piękną srebrną bransoletkę, robioną unikatową techniką filigranu.
Nietknięta wojną Szwecja udzieliła schronienia ofiarom nazistowskich obozów. Jednak pomoc była przeznaczona tylko dla wybranych. Niechętnie widziano Żydów, a zupełnie zakazano wjazdu ocalałym Romom. Tuż po wojnie byli oni prześladowani w państwie, które szczyciło się swoją otwartością.
Szwedzi dopiero teraz mają potrzebę rozmawianie o postawach ojców 
i dziadków wobec wojny i nazizmu. Skrzętnie skrywane nacjonalistyczne upodobania szanowanych obywateli szokują młode pokolenie, wychowane 
w duchu tolerancji wobec innych.
Ta niezwykła, bolesna i poruszająca książka Majgull Axelsson jest inna niż dotychczasowe powieści. Jak zwykle wnikliwy opis społeczeństwa obejmuje tym razem szerszy aspekt tego, co uważamy za skandynawski chłód. Postawa Szwedów - możemy pomóc, ale nic nie chcemy o was wiedzieć, była niezrozumiała dla ocalonych, którzy nie mogli uporać się z traumą, milcząc.
Polecam tę trudną, smutną książkę tym, którzy nie boją się trudnych emocji.
BZ



Majgull Axelsson - „Ja nie jestem Miriam”
Grupa Wydawnicza Foksal, 2015
ISBN: 978-83-2801-453-4   




poniedziałek, 21 grudnia 2015

Grzegorz Kasdepke – "45 puknięć w głowę: słowa i pojęcia, które warto znać"

Czy można w prosty, przystępny sposób wytłumaczyć pojęcia trudne 
i czasem nader skomplikowane?
Grzegorz Kasdepke udowadnia, że tak. W swej książce "45 puknięć w głowę" autor przybliża młodym czytelnikom świat emocji, symboli czy idei, czyniąc to w sposób iście mistrzowski. Książka nie jest słownikiem sensu stricto; próżno szukać w niej (jakże nudnych) definicji słów czy pojęć. Kasdepke za każdym razem używa innej formy wypowiedzi; możemy zapoznać się między innymi z relacją sportową 
z meczu pomiędzy "wadami i zaletami", przeczytać ogłoszenie prasowe, humoreskę, ba, nawet fragmenty 
z dziennika pisarza. Jeśli nie wiecie 
jak zdefiniować kompromitację 
czy dylemat, bądź też chcielibyście wreszcie dowiedzieć się, gdzie leży sedno, koniecznie sięgnijcie po "45 puknięć w głowę."

Książkę polecam do przeczytania także dorosłym, a najlepiej – czytajcie ją wspólnie! Duża dawka wiedzy, a przy tym świetna zabawa, gwarantowane!
Jak dla mnie, jest to jedna z ciekawszych pozycji adresowanych do młodych czytelników w mijającym roku.
Polecam.
MK

 
Grzegorz Kasdepke – "45 puknięć w głowę: słowa i pojęcia, które warto znać"
Wydawnictwo: Tamaryn, Agora, 2015
ISBN: 978-83-9373-896-0

wtorek, 15 grudnia 2015

Tommi Kinnunen - „Cztery Drogi”

Cztery osoby, cztery drogi życia, cztery zupełnie różne historie. Co to właściwie znaczy dobrze przeżyć życie? Lepiej być niezależnym, czy może szukać oparcia 
w innych? A jeśli tego oparcia nie ma?

Tommi Kinnuenn stawia swych bohaterów przed trudnymi wyborami, a odsłaniane stopniowo fakty postrzegamy z coraz to większą liczbą szczegółów i niuansów.
Maria, ceniona położna zyskuje sławę 
w okolicy, chociaż jej sposób bycia odbiega od ówczesnych standardów i ról przypisanych kobietom. Jej córka, Lahja, 
w imię niezależności czy realizacji swych pragnień, także zmaga się z otoczeniem, własnym mężem i z samą sobą. Kaarina, synowa Marii, w domu męża (a właściwie 
w domu teściowej), cały czas czuje się obco. Onni, mąż Lahii także skrywa pewien sekret...

Debiutancka powieść Kinnunena zdobyła wiele nagród literackich i myślę, 
że zasłużenie.
Nie brakuje tutaj ludzkich dramatów, ale też ciepła, refleksji i zadumy nad losem człowieka oraz drogą, który każdy, nawet żyjąc wśród innych, musi przejść sam.

Książkę polecam miłośnikom dobrej prozy, powieści „z klimatem” i wszystkim, ceniącym sobie porządną lekturę na długie zimowe wieczory.
MK

Tommi Kinnunen - „Cztery Drogi”
Grupa Wydawnicza Foksal, 2015
ISBN: 978-83-280-2119-8


wtorek, 8 grudnia 2015

Jan Jakub Kolski - „Las, 4 rano”

Co robi w leśnej głuszy mężczyzna około sześćdziesiątki, oczytany, inteligentny, słowem, człowiek „na poziomie”?

Nazywają go Dziadem z lasu, bo tam schronił się przed życiem, wspomnieniami 
i niepewną przyszłością... Za towarzystwo ma drzewa, psa, kota, kunę i bobry, na które poluje, bo przecież trzeba coś jeść. Jest jeszcze Natasza, przydrożna prostytutka, kobieta którą Dziad szanuje, 
a może nawet kocha. Trudne, choć w miarę spokojne życie nagle jednak ulega zmianom. Pewnego dnia nie ma już Nataszy, 
a niedługo potem do ziemianki dziada przybywa zgoła inny gość. Ten dzień zostanie zapamiętany na zawsze. Odtąd wszystko będzie inaczej... A jak – cóż, trzeba po prostu przeczytać opowieść Kolskiego.
Autor jak zawsze pisze świetnie: pogmatwana historia, niepozbawiona elementów niesamowitości, dojrzały mężczyzna na życiowym rozdrożu, trudna miłość, bolesne wspomnienia to stałe motywy jego powieści. Elementy te, chociaż powtarzalne, jak zawsze potrafią oczarować czytelnika. Książkę polecam zatem nie tylko wielbicielom Kolskiego!
MK

Jan Jakub Kolski - „Las, 4 rano”
Wydawnictwo Wielka Litera, 2015
ISBN: 978-83-8032-043-7

wtorek, 1 grudnia 2015

Marsha Mehran - „Sobotnia szkoła piękności”

Jedną z najstarszych tradycji kultury irańskiej jest sztuka snucia opowieści oraz recytacja poezji. I temu zajęciu oddają się 
w dużej mierze bohaterowie książki Marshy Mehran. Grupa emigrantów z Iranu osiedliła się w pewnej kamienicy w Buenos Aires, noszącej dość osobliwe miano Anna Karenina. Zadi przyjechała tu z małą córeczką, inni – samotnie lub z mężem czy żoną. Irańskie kobiety zakładają salon urody by tradycyjnymi metodami upiększać innym życie, które niejednokrotnie bywa trudne, obciążone przykrymi wspomnieniami...
Mieszkańcy Anny Kareniny organizują także kółko poetyckie, a jego popularność rychło wykracza poza wąski, sąsiedzki krąg.
Recytacja pełnych głębi i ocierających się 
o mistycyzm wierszy Rumiego, Attara czy Hafiza, pomaga zgromadzonym mówić 
o sobie i swoich rozterkach, rozważać sens ludzkiej egzystencji i radzić sobie 
w najzwyklejszych codziennych sprawach.
Marsha Mehran wprowadza czytelnika do fascynującego świata Orientu, oczarowuje, skłania do refleksji, przybliża kulturę niewątpliwie godną zainteresowania, choć bardzo odmienną od europejskiej i niekoniecznie nam znaną.
Sobotnia szkoła piękności” zdecydowanie wyróżnia się na tle publikowanych obecnie powieści; straszna szkoda, że jest to ostania książka przedwcześnie zmarłej autorki.
MK

Marsha Mehran - „Sobotnia szkoła piękności”
Grupa Wydawnicza Foksal, 2015
ISBN: 978-83-2801-581-4