piątek, 29 stycznia 2016

„Snajperzy drugiej wojny światowej”

Podziwiani przez jednych, przez innych traktowani jak bezwzględni zabójcy. 
Do niedawna o snajperach przeważała ta druga opinia. Prawdopodobnie większość z nas tak traktowała tę grupkę wyselekcjonowanych strzelców, czasami szkolonych przez kilka tygodni, czasami wykorzystujących swe naturalne zdolności myśliwskie i tropicielskie. 
U większości ludzi dopiero film „Snajper” Clinta Eastwooda z 2014 r. zmienił postrzeganie tych żołnierzy jako wojowników. 


Biografie tych najlepszych w swoim fachu przedstawia książka "Snajperzy drugiej wojny światowej”. Autorami są czołowi historycy wojskowości, a każdy z rozdziałów czyta się niczym powieść. Simo Häyhä, Ludmiła Pawliczenko, Wasilij Zajcew, Bert Kemp, Sepp Allerberger, Harry M. Furness... to tylko niektórzy bohaterowie. Ten pierwszy miał tylko 160 cm wzrostu, niewiele więcej niż karabin, którym się posługiwał. Wychował się na rodzinnej farmie, gdzie uczył się myślistwa i sztuki przetrwania. W czasie wojny radziecko-fińskiej w latach 1939-1940 uzyskał przydomek „Biała Śmierć”. Potrafił godzinami siedzieć bez ruchu w kryjówce polując na żołnierzy wroga, żywiąc się tylko kostkami cukru, odporny na fińskie siarczyste mrozy, ubrany w biały kombinezon, nawet karabin miał owinięty białą gazą. Przeszedł do legendy. Żołnierze radzieccy bezskutecznie starali się go unieszkodliwić.
Każda z tych snajperskich historii została szczegółowo opisana i zilustrowana bogato fotografiami. Wiele relacji, zapisków oraz zdjęć publikowanych jest po raz pierwszy.
Gratka dla miłośników historii
DP


„Snajperzy drugiej wojny światowej” Praca zbiorowa
Wydawnictwo RM, 2013
ISBN: 978-83-7773-046-1

wtorek, 26 stycznia 2016

Eric Emmanuel Schmitt - „Sekta Egoistów”

Pewien badacz, trudzący się nad swoją rozprawą doktorską, natrafia na wzmiankę o tajemniczym założycielu Sekty Egoistów. Gerard jest przekonany, że natrafił na postać ze wszech miar interesującą i zupełnie niesłusznie zapomnianą przez świat nauki. Postanawia zatem zrobić sobie „wolne” od badań, którym poświęcał się przez ostatnie lata i zgłębić wiedzę na temat niejakiego Gasparda Languenhaerta. Źródła są skąpe, nie zawsze do końca wiarygodne... 

Choć „Sekta Egoistów” jest pierwszą książką Schmitta, (wydaną w Polsce prawie dwadzieścia lat po swoim powstaniu) od samego początku daje się uchwycić w niej klimat i styl charakterystyczny dla mogącego poszczycić się sporym dorobkiem pisarza. Rozważania na temat natury ludzkiej, czasu, historii, czy zdarzeń, które warunkują życie człowieka w sposób często niezauważalny acz znaczący, to tylko niektóre 
z elementów tej urokliwej opowieści. 
MK


Eric Emmanuel Schmitt - „Sekta Egoistów”
Wydawnictwo Znak Litera Nova, 2015
ISBN: 978-83-2403-530-4

czwartek, 21 stycznia 2016

„Uległość” - fikcja czy wizja przyszłej Francji i Europy?

Francuska premiera powieści „Uległość” miała miejsce 7 stycznia 2015 roku. To dzień, w którym pojawił się nowy numer „Charlie Hebdo”. Na jego okładce widniała karykatura Houellebecqa autorstwa Luza. W południe doszło do zamachu
 na redakcję. A książka znalazła się od razu 
na pierwszym miejscu rankingu sprzedaży.


Skąd ten sukces?

Bohaterem i narratorem powieści jest francuski profesor uniwersytetu, specjalizujący się 
w twórczości i biografii pisarza Jorisa-Karla Huysmansa (autora „Na wspak” - książka dostępna w Bibliotece Głównej). Na ten temat napisał doktorat i od tego momentu w jego życiu nastąpiła stagnacja.
Zmęczony monotonnym życiem intelektualisty 
i romansami ze studentkami staje przed pytaniem – co dalej z moim życiem? Może się nawrócić i zostać chrześcijaninem? W tle kłopotów bohatera i narratora powieści z własnym „jestestwem”, widzimy Paryż, w którym czuć pewien niepokój, słychać jakieś wybuchy, o których nie piszą żadne media. W 2022 roku władzę we Francji przejmuje Bractwo Muzułmańskie. Następują radykalne, ale spokojne zmiany. Bohater przechodzi na godziwą emeryturę, ale jego koledzy wykładają dalej i on też dostaje propozycję pracy. Ale cóż w zamian?

Czytając powieść miałam wrażenie, że ja skądś znam te realia, że coś mi to przypomina. Warto, aby każdy zapoznał się z tą książką. Nie wymaga to wielkiego wysiłku a czas poświęcony na lekturę nie będzie czasem straconym.
HZ

„Uległość” - Michel Houellebecq
Wydawnictwo W.A.B., 2015
ISBN: 978-83-280-2120-4


poniedziałek, 18 stycznia 2016

Katarzyna Kołczewska – "Idealne życie"

Idealne życie – takie ponoć miała Elżbieta Miczkowska. Miała wszystko – świetną posadę, kochającego męża, dorosłego już syna, piękny dom. Miała też siostrę bliźniaczkę – Ewa, po cichu zazdrościła jej tego "idealnego życia". Sama z mężem, trójką dzieci i matką mieszkała skromnie w Sandomierzu.
"Idealne życie", jeśli takie było, to dlaczego 
w słoneczne, majowe popołudnie Elżbieta popełnia samobójstwo. Nikt nie potrafi tego zrozumieć, ani wyjaśnić. Nawet Ewa, która myślała, że zna swoją siostrę i wie o niej wszystko, teraz nie może otrząsnąć się po tym, co się stało. Co pchnęło Elżbietę do takiej decyzji 
i czy na pewno to była jej decyzja? Z takim pytaniem Ewa wyjeżdża do Warszawy. Chce się dowiedzieć, co tak naprawdę działo się w życiu jej siostry? Czy było idealne?
Z tym pytaniem autorka pozostawia nas wszystkich; aby się o tym przekonać zachęcam 
do lektury.
AB


Katarzyna Kołczewska – "Idealne życie"
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Warszawa 2014
ISBN: 978-83-7839-717-5

środa, 13 stycznia 2016

"Z Lark Rise do Candleford" seria 1 reż. Charles Palmer, John Greening, Mark Jobst

 
Film został nakręcony na podstawie powieści Flory Thompson. Główną bohaterką jest młoda dziewczyna imieniem Laura, która przenosi się 
ze swojej wioski do pobliskiego miasteczka, aby podjąć praktykę 
w urzędzie pocztowym. Dziewczyna przeżywa wiele zabawnych perypetii 
i żyje problemami owej mieściny. 
Film ukazuje dwie społeczności - jedna to ludzie żyjący na wsi i trzymający się tradycji, a druga to mieszkańcy miasteczka, którzy „idą wraz 
z postępem”. Film nakręciła stacja BBC, która słynie z precyzji kręcenia filmów kostiumowych. Te wszystkie dopracowane szczegóły sprawiają, 
że widz przenosi się w realia XIX - wiecznej Anglii. Serial ogląda się z wielką przyjemnością w te chłodne, zimowe wieczory. Polecam.

KK

"Z Lark Rise do Candleford" seria 1 reż. Charles Palmer, John Greening,
Mark Jobst

Dystrybucja: Warszawa: Best Film, 2015, p.2008

czwartek, 7 stycznia 2016

"Zalecenia na wypadek upałów”- Maggie O’Farrell

W pewien lipcowy upalny poranek stateczny mąż i ojciec rodziny Robert Riordan jak co dzień wychodzi z domu do pobliskiego kiosku kupić gazetę. Gdy nie wraca po kilku godzinach, zaniepokojona żona zawiadamia policję. W poszukiwania ojca angażują się także dorosłe dzieci Riordanów: Monica, Michael Francis i Aoife. Dla trójki rodzeństwa jest to pierwsze spotkanie po kilku latach rozłąki. Niecodzienna sytuacja sprawi, że odżyją dawne rodzinne konflikty, znajome miejsca przywołają fale wspomnień, a długo skrywane sekrety ujrzą wreszcie światło dzienne…
Znakomita powieść psychologiczna. Polecam!

BG

"Zalecenia na wypadek upałów”- Maggie O’Farrell 
Wydawnictwo: Sonia Draga, 2015 
ISBN: 978-83-7999-394-9

poniedziałek, 4 stycznia 2016

Sylwia Chutnik – "Jolanta"


"-Jak się nazywasz? 
-A kto pyta?
-No, jak ci na imię?
-Pomidor!

Mamy ją. To musi być ona.
Jeszcze można nawiązać z nią kontakt, jeszcze w przyszłość patrzy śmiało spod nierównej grzywki.
Przyjrzyjmy się jej uważnie, bo zaraz zniknie."

Mała Jola wychowuje się na warszawskim Żeraniu, w skromnej rodzinie pracownika FSO. Niepostrzeżenie z Joli stanie się Jolantą, z problemami dorosłej osoby, a nie dziecka, któremu potrzeba ciepła, poczucia stabilizacji czy bezpieczeństwa. Jolanta musi dorosnąć szybko. Utrata ojca, ciągłe rozgoryczenie matki, spory ze starszym bratem – to wszystko bezpowrotnie wyrywa ją z wieku niewinności. 
Jolanta podąża drogą wielu podobnych sobie kobiet. Kończy szkołę zawodową, zakłada rodzinę z mężczyzną, który może nie jest ideałem, ale ważne, że w ogóle jest. "Nie mówić, nie ufać, nie odczuwać" – oto życiowa dewiza Jolanty. Przejść przez życie bezszelestnie, nie kusząc losu, znosząc wszystko co ten przynosi, nie brać sobie niczego do serca, nie skarżyć się, bo i tak troski Jolanty nikogo nie obejdą.

W swej najnowszej powieści Sylwia Chutnik kreśli niepokojąco prawdziwy portret kobiety z Polski lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych. Kobiety przytłoczonej degrengoladą szarej peerelowskiej codzienności; skazanej 
na beznadzieję i niepokój o przyszłość w kraju u progu transformacji ustrojowej. Takie Jolanty żyły obok nas, niezauważane, a jeśli już dostrzegane – to jedynie po to by stać się obiektem plotek czy kpin.
Takie Jolanty żyją obok nas i dzisiaj. Różni się niekiedy tylko sceneria. Brudne blokowiska "gorszych" dzielnic polskich miast przybrały pastelowe barwy, podczas gdy życie ich mieszkańców wciąż pozostaje szare.

Autorka nie daje Czytelnikowi specjalnej nadziei, podobnie jak nie daje jej swojej bohaterce. Niektórzy już od urodzenia wydają się być skazani 
na nieciekawe, pełne trosk życie. I próżno szukać odpowiedzi na pytanie, dlaczego tak musi być.
MK

 
Sylwia Chutnik – "Jolanta"
Wydawnictwo: Znak Litera Nova, 2015
ISBN: 978-83-2403-528-1