poniedziałek, 30 stycznia 2017

Z recenzji Czytelników - ”Ciekawe” życie w PRL-u i co dalej?

Każdy z nas ma swoją Arkadię - młode, szczęśliwe lata.
Bogusław Homicki, autor wspomnień „Ciekawe” życie w PRL-u i co dalej? dzieciństwo i młodość spędził na warszawskiej Pradze, dzielnicy biednej, ale charakternej. Ulice Strzelecka, Stalowa, Wileńska, Konopacka były świadkami zabaw w wilki i gęsi, ciuciubabkę i starego niedźwiedzia, potem w „ciupy”, pikuty i ”zośkę”. Z czasem - jakże by inaczej - ciekawość pociągnęła młodego bohatera w okolice bazaru Różyckiego. Łotrzykowska opowieść pewnie potoczyłaby się zupełnie inaczej, gdyby matka nie zaprowadziła go do ogniska „dziadka” Kazimierza Lisieckiego, opiekuna i wychowawcy podobnych 
do niego urwisów. 
Na kartach książki osobiste losy autora łączą się niepodzielnie z losami stolicy i kraju. Żywa, dowcipna narracja przywołuje obrazy z czasów powojennej odbudowy, pierwszomajowe pochody, fenomen Wyścigu Pokoju, święta Trybuny Ludu na skarpie wiślanej, tańce 
na Mariensztacie i na Bielanach, niedzielne rejsy statkiem do Młocin, podróże autostopem.
Sytuacje śmieszne przeplatają się z wydarzeniami doniosłymi. Autor opisuje rozruchy 
w Radomiu i robotniczy wiec na Stadionie Dziesięciolecia, potępiający radomskich „wichrzycieli”. Telewizja pokazywała wtedy rzekomo pełne trybuny, bo wszystkich akurat zgoniono na koronę stadionu… Potem młody robotnik i student obserwował wydarzenia rozgrywające się 8 marca 1968 roku na dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego. Widział dowożone autokarami, podejrzanie wyglądające grupy osobników w płaszczach, spod których wystawały drewniane pałki…
Pisze też o koszmarnym, wręcz tragikomicznym, codziennym użeraniu się z paradoksami realnego socjalizmu. Przypomina puste sklepy i tzw.”staczy kolejkowych”, talony na małego Fiata, wszechobecne łapówkarstwo i wciskanie ”mową trawą” jedynej naonczas słusznej ideologii. W załączonym słowniczku mamy takie kwiatki jak pryncypia ustrojowe, front walki o wyższą jakość i szybsze tempo produkcji, podżegaczy wojennych… Na szczęście mało kto dziś te bzdury pamięta.
Literatura wspomnieniowa jest ważnym dokumentem czasów, a własny ogląd przywoływanej w nich rzeczywistości dodaje lekturze wiarygodności. Życie na ogół nas nie rozpieszczało. Autora książki wie o tym najlepiej. Miał jednak wżyciu szczęście, 
bo ukształtowali go mądrzy wychowawcy, na co dzień pomagał wrodzony optymizm, poczucie humoru i niczym niezachwiana wiara w lepszą przyszłość.
Książce dodaje smaku alegoryczna okładka: Pałac Kultury i Nauki do góry nogami, z iglicą skierowaną akurat w sam środek Polski. Tak, tak, taką wtedy mieliśmy Polskę. Taka była 
ta nasza Ojczyzna - nasz raj.

Joanna Mackiewicz

 
Bogusław Homicki - ”Ciekawe” życie w PRL-u i co dalej?
Wydawnictwo Kos, 2016
ISBN: 978-83-7649-119-6


czwartek, 26 stycznia 2017

„Marsjanin” reż. Ridley Scott


Jest to film z gatunku scence-fiction. Podczas misji załogi na Marsa burza piaskowa sprawia, że jeden z amerykańskich astronautów Mark Watney zostaje przez załogę uznany za zmarłego i pozostawiony na planecie. Ciężko ranny, po odzyskaniu przytomności stwierdza, że został sam bez łączności z Ziemią. Mając minimalny zapas żywności i powietrza rozpoczyna on heroiczną walkę o przetrwanie. Czy mu się uda powrócić, a wcześniej dać znać, że jednak przeżył? I czy załoga opracuje plan powrotu po swojego towarzysza? Tego dowiemy się oglądając film z Mattem Damonem w roli głównej. Zdjęcia kręcone przez Polaka Dariusza Wolskiego, a w szczególności widok rdzawej 
i jałowej ziemi robi naprawdę wrażenie. Ciekawy, godny obejrzenia, polecam.
KK


Dystrybucja: Warszawa : Imperial CinePix, 2016

czwartek, 19 stycznia 2017

Deborah Moggach - „Hotel Złamanych Serc”

Na zimowe wieczory polecam „Hotel złamanych serc” autorstwa Deborah Moggach.
Jak większość książek tej autorki, ta również opisuje cudowne życie na emeryturze dla tych,
co nie chcą spocząć na laurach po skończonej karierze zawodowej.
Bohater powieści – emerytowany aktor, przeprowadza się na walijską wieś, 
do podupadającego pensjonatu, który otrzymał w spadku. Ta zupełnie nie pasująca do niego zmiana trybu życia zmusza go do aktywności. Genialny plan kursów dla rozwodników prowadzonych w pensjonacie z przeciekającym dachem i zaniedbanym ogrodem jest strzałem 
w dziesiątkę. Specjalista od rozwodów przyciąga swoimi kursami niezwykle malownicze towarzystwo. Okazuje się, że senna, zatopiona 
w wiecznym deszczu wioska, pozwala spojrzeć na życie z zupełnie innej strony. No cóż, 
na spełnianie marzeń nigdy nie jest za późno, a emerytura to idealny czas.
Pełna humoru, barwnych postaci i zabawnych sytuacji powieść dla tych, którzy potrzebują inspiracji do odmiany.
BZ

Deborah Moggach - „Hotel Złamanych Serc”
Dom Wydawniczy Rebis, 2016
ISBN:978-83-7818-838-4

piątek, 13 stycznia 2017

C.S. Lewis – "Błądzenie pielgrzyma”

Jest wiele dróg, na które decydujemy się wkroczyć podczas naszego życia. Jedną z nich może być ta wiodąca do nawrócenia. Nigdy nie jest ona łatwa, prosta, „oczywista”. W czasie duchowej wędrówki czyha na nas wiele niebezpieczeństw - pokus, dylematów i wątpliwości. Czasem postąpimy krok naprzód po to by za chwilę... cofnąć się o trzy kroki.
C.S. Lewis w swej autobiograficznej powieści przedstawia własną drogę do nawrócenia, nie stroniąc przy tym od „wypraw” w stronę filozofii religii. 


Książka zdecydowanie godna polecenia, 
idealna do niespiesznej lektury i rozważania kolejnych jej rozdziałów.
MK


C.S. Lewis – "Błądzenie pielgrzyma”
Wydawnictwo Logos, 2012
ISBN: 978-83-6348-801-7

wtorek, 10 stycznia 2017

Remigiusz Mróz - „Behawiorysta”

Kiedy Gerard Edling, były prokurator, dyscyplinarnie wydalony ze służby, zobaczył na informacyjnym „pasku” w telewizji wiadomość o zamachowcu zabarykadowanym w przedszkolu, był więcej niż pewien, że sprawa nie zakończy się dobrze. Nie podejrzewał jednak, że owa sprawa odmieni całe 
(i to dosłownie) jego dalsze życie.
Edling, nazywany przez współpracowników Behawiorystą, zajmuje się tak zwaną komunikacją niewerbalną; z gestów czy mimicznych ruchów twarzy potrafi wyczytać więcej, aniżeli podejrzany chce powiedzieć podczas przesłuchania.
Rozgrywka z Kompozytorem, który w pechowym przedszkolu rozpoczyna swój zbrodniczy „Koncert krwi” potrwa bardzo długo. Czy ktoś okaże się w niej zwycięzcą?

Kolejna powieść Remigiusza Mroza to połączenie kryminału i thrillera psychologicznego. Książka wciąga czytelnika od pierwszej strony.
Niejednoznaczna, zaskakująca, długo pozostaje w pamięci.
Polecam!
MK


Remigiusz Mróz - „Behawiorysta”
Wydawnictwo Filia, 2016
ISBN: 978-83-8075-160-6

czwartek, 5 stycznia 2017

„Most nad Missisipi” - Ewa Przybylska

Kuba to zbuntowany jedenastolatek z zielonym irokezem na głowie, samotny wrażliwiec z dosyć nieciekawą sytuacją rodzinną. Pani Teodora to kobieta po pięćdziesiątce, lubi nosić kolorowe kapelusze, ma serce otwarte na potrzeby innych. Tych dwoje poznaje się po przeprowadzce pani Teodory na osiedle, gdzie mieszka Kuba i dosyć szybko zaprzyjaźnia ze sobą. Któregoś dnia chłopiec z zaskoczeniem odkrywa, że starsza pani zniknęła. Nasz bohater za wszelką cenę będzie starał się odnaleźć przyjaciółkę, zaangażuje w poszukiwania również znajomych z osiedla. Czy akcja się powiedzie?
„Most nad Missisipi” to powieść psychologiczna z wątkiem przygodowym dla starszej młodzieży. Poprzez doskonale nakreślone sylwetki bohaterów autorka ukazuje głębię relacji międzyludzkich, mówi o istocie przyjaźni, podkreśla, że nigdy nie wolno być obojętnym wobec drugiego człowieka, szczególnie tego słabszego. Polecam!
BG

 
„Most nad Missisipi” - Ewa Przybylska
Wydawnictwo Akapit Press, 2012
ISBN: 978-83-62955-49-7

poniedziałek, 2 stycznia 2017

Roksana Jędrzejewska-Wróbel - „Praktyczny pan”

Pewien praktyczny pan miał bardzo poukładane życie, wypełnione bardzo ważną pracą. 
Nie miał czasu na spontaniczne rozrywki na wolnym powietrzu, nie mówiąc już 
o strojeniu min przed lustrem... Praktyczny pan czasem bywał zdenerwowany, ale wówczas, zgodnie z instrukcją (a wszelkie instrukcje wprost uwielbiał), zażywał tabletki na uspokojenie.
Aż pewnego dnia usłyszał w radio, że na nerwy najlepsze jest... kocie mruczenie.
Hm, dlaczegóż więc nie sprawić sobie kota?
Przeczytajcie tę uroczą książkę 
by przekonać się, co było dalej!



Roksana Jędrzejewska-Wróbel proponuje kolejną mądrą książeczkę dla najmłodszych, tym razem zwracając uwagę na potrzebę ciepła i bliskości, które są niezbędne w życiu każdego z nas, bez względu na wiek czy piastowane stanowisko.

Znakomita pozycja do wspólnej lektury z dzieckiem! Piękne ilustracje, lekka i zarazem staranna forma narracji. Polecam!
MK

 
Roksana Jędrzejewska-Wróbel - „Praktyczny pan”
Wydawnictwo Bajka, 2016
ISBN: 978-83-6547-907-5