środa, 13 grudnia 2017

Derf Backderf - „Śmieci”

„Śmieci „Derfa Backderfa, to pierwszy w naszych zbiorach komiks dla dorosłych.
Z problemem wyrzuconych śmieci kończymy temat zamykając pokrywę kontenera. Co dzieje się z nimi później nigdy nas nie zastanawiało. Bardzo rzadko widujemy też osoby, które zajmują się nimi profesjonalnie.
Jak pokazuje komiks bywają to ludzie 
o niebanalnych życiorysach i filozoficznych przemyśleniach. W swojej pierwotnej postaci „Śmieci” były serią wpisów do pamiętnika ilustrujących doświadczenia Johna „Derfa” Backderfa z pracy śmieciarza w latach 1979-1980. Po raz pierwszy Amerykanin opublikował je w 2002 roku w formie 50-stronicowego zeszytu, a w 2010 przekształcił w komiks internetowy.

Śmieci, to opowieść o przygodach dwudziestokilkulatków zawodowo zajmujących się sprzątaniem z ulic niekończących się stosów cuchnących odpadów. Perypetie Mike’a oraz Boba kierującego śmieciarką czule nazwaną „Betty” przypominają, że owa profesja zdecydowanie nie jest dla każdego i daleko jej do fuchy marzeń. Co nie zmienia faktu, 
że posiadający swoje plany, ambicje oraz (czasem) zaprzepaszczone nadzieje bohaterowie – w większości przypadków – godnie znoszą codzienne wyzwania niezależnie od pory roku czy warunków atmosferycznych.
Sytuacje z życia wzięte, dowcipne dialogi i realistyczna kreska rysunków sprawiają, 
że czasami czujemy się jak uczestnicy bitwy o czystość. Dodatkowo na końcu mamy wyjaśnienie jak działa wysypisko i tajemniczy pojazd zwany śmieciarką.
Myślę, że ta pozycja z naszego księgozbioru powinna zapoczątkować rozwijająca się komiksową przygodę czytelniczą.
BZ

Derf Backderf - „Śmieci”
Wydawnictwo Prószyński i S-ka, 2017
ISBN: 978-83-8097-061-9

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz