piątek, 4 sierpnia 2017

Neal Shusterman – "Głębia Challengera"

Caden Bosh żyje w dwóch światach. Najpierw zdają się być one niezależne od siebie. Potem zaczynają się nawzajem przenikać. Wreszcie stają się tożsame, zlawszy w jedną rzeczywistość...

Piętnastoletni chłopak ma swoje codzienne sprawy: szkołę, dom, spotkania z rówieśnikami. Chciałoby się rzec, że jest to zwykła egzystencja nastolatka. Teoretycznie przewidywalna... Ale pewnego dnia owa przewidywalność znika.
To, co najpierw uchodzi za objaw buntu czy właściwej młodym ludziom ekscentryczności, rychło zaczyna wzbudzać podejrzenia.
Otoczenie się dziwi... A co czuje sam Caden? Najpierw sporadyczne, a potem codzienne wyprawy na tajemniczym statku pochałaniają chłopaka bez reszty. Świat bezkresnego oceanu stanowi jego być albo nie być. Co jest fantazją, a co rzeczywistością? I co się stanie, jeśli to fantazja okaże się rzeczywistością?

Neal Shusterman napisał książkę niezwykłą. Ta historia nie jest kolejną banalną opowieścią o nieco zagubionym w świecie nastolatku. Przeciwnie, jest to głębokie, poruszające studium meandrów ludzkiej osobowości i kolejnych etapów jej destrukcji przez chorobę. Bazując częściowo na prawdziwych wydarzeniach, autor stworzył niesamowitego bohatera oraz światy, w których przychodzi mu żyć i się z nimi mierzyć.

Pomimo swej tematyki "Głębia Challengera" nie przytłacza czytelnika. Wręcz przeciwnie. Wraz z Cadenem zagłębiamy się w ciemny ocean szaleństwa, krainę tyle przerażającą, 
co fascynującą. I ta fascynacja jest chyba uczuciem, które towarzyszy nam od pierwszej 
do ostatniej strony.

Jak daleko można zajść? Jak głęboko można zejść? Czy potrzeba sięgnąć głębi absolutnej, odległej i obcej jak owa tytułowa, najniższa, niedostępna i śmiertelnie niebezpieczna część Rowu Mariańskiego?? A jeśli odważymy się opaść na sam dół, czy istnieje choć cień szansy by wrócić na powierzchnię?

Książka Shustermana adresowana jest do starszej młodzieży, ale z całą pewnością znajdzie uznanie także w oczach dorosłych czytelników.
Fascynująca. Nie dająca o sobie zapomnieć. Jedna z ciekawszych pozycji, jakie czytałam 
w ciagu ostatniego roku.
Gorąco polecam!
MK


Neal Shusterman – "Głębia Challengera"
Wydawnictwo HarperCollins, 2017
ISBN: 978 83 2803 628 4


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz