poniedziałek, 16 listopada 2015

Rainbow Rowell – „Eleonora & Park”Pierwsza miłość z reguły jest tą, którą pamiętamy na zawsze. Uczucie poznane najczęściej w wieku kilkunastu lat, kiedy to człowiekiem targają, czasem niepojęte, trudne do wytłumaczenia, emocje, odkrywanie siebie i drugiej osoby, pierwsze nadzieje, trudności, rozczarowania, często nas odmieniają bądź ukształtowują nasz sposób postrzegania siebie i innych.

Bohaterowie książki Rainbow Rowell stanowią doskonały przykład ludzi, których to młodzieńcze uczucie odmieniło, a może nawet w pewnym sensie uratowało im życie.

Park ma matkę Koreankę i choć w swej szkole nie czuje się jakoś wyjątkowo odrzucony, mimo wszystko czuje się inny. I nie chodzi tu bynajmniej o to, że jest w połowie Azjatą... Chłopak ma swoje zainteresowania, nie pociąga go tania rozrywka. Poza tym pochodzi z normalnej rodziny, jego rodzice się kochają i choćby to czyni Parka wyjątkowym, bo jego rówieśnicy są w większości z rodzin rozbitych.

Eleonora jest w szkole nowa. Od pierwszego dnia zwraca na siebie uwagę: swoją figurą (jest krągła i duża), swoimi włosami (burza ognistorudych loków) i ubraniem (wielkie obszerne koszule, apaszki i skrawki jedwabiu przyczepione tu i ówdzie). Dziewczyna jak ulał pasuje na klasową ofiarę 
i niestety, od razu staje się nią.

Dwoje outsiderów siada obok siebie w szkolnym autobusie i tak zaczyna się ich znajomość. Docinki rówieśników jeszcze bardziej zbliżają ich do siebie, 
a ponieważ oboje są oryginałami, to rodzące się miedzy nimi uczucie również rozwija się w specyficzny sposób…
Rainbow Rowell napisała książkę mistrzowską. Opowieść jest bezpretensjonalna, a jednocześnie głęboka; śmieszy, wzrusza i daje sporo do myślenia. Nie ma tutaj łatwych rozwiązań; kłopotów jest znacznie więcej aniżeli uśmiechów, przedstawiony świat jest do bólu prawdziwy.

Od samego początku czytelnik kibicuje dwojgu młodym ludziom, żeby im się udało – pomimo przeciwności losu, zazdrości ludzkiej czy zwykłej niesprawiedliwości. Nie jest łatwo, jak to w życiu, ale opowieść tchnie nadzieją na lepsze jutro…

Powieść Rainbow Rowell polecam nastolatkom, bo do nich jest ona adresowana przede wszystkim, ale także dorosłym – ze względu na poziom literacki, poważne potraktowanie tematu i uniwersalne przesłanie.

MK


Rainbow Rowell – „Eleonora & Park”
Wydawnictwo Otwarte, 2015
ISBN: 978-83-7515-337-8   
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz