wtorek, 1 grudnia 2015

Marsha Mehran - „Sobotnia szkoła piękności”

Jedną z najstarszych tradycji kultury irańskiej jest sztuka snucia opowieści oraz recytacja poezji. I temu zajęciu oddają się 
w dużej mierze bohaterowie książki Marshy Mehran. Grupa emigrantów z Iranu osiedliła się w pewnej kamienicy w Buenos Aires, noszącej dość osobliwe miano Anna Karenina. Zadi przyjechała tu z małą córeczką, inni – samotnie lub z mężem czy żoną. Irańskie kobiety zakładają salon urody by tradycyjnymi metodami upiększać innym życie, które niejednokrotnie bywa trudne, obciążone przykrymi wspomnieniami...
Mieszkańcy Anny Kareniny organizują także kółko poetyckie, a jego popularność rychło wykracza poza wąski, sąsiedzki krąg.
Recytacja pełnych głębi i ocierających się 
o mistycyzm wierszy Rumiego, Attara czy Hafiza, pomaga zgromadzonym mówić 
o sobie i swoich rozterkach, rozważać sens ludzkiej egzystencji i radzić sobie 
w najzwyklejszych codziennych sprawach.
Marsha Mehran wprowadza czytelnika do fascynującego świata Orientu, oczarowuje, skłania do refleksji, przybliża kulturę niewątpliwie godną zainteresowania, choć bardzo odmienną od europejskiej i niekoniecznie nam znaną.
Sobotnia szkoła piękności” zdecydowanie wyróżnia się na tle publikowanych obecnie powieści; straszna szkoda, że jest to ostania książka przedwcześnie zmarłej autorki.
MK

Marsha Mehran - „Sobotnia szkoła piękności”
Grupa Wydawnicza Foksal, 2015
ISBN: 978-83-2801-581-4


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz