czwartek, 11 grudnia 2014

„Oriana Fallaci. Portret kobiety” Christina De Stefano

Przeczytałam wreszcie ciekawą biografię kobiety, która nie bała się wyrażać własnych sądów i poglądów. W dzisiejszych czasach poprawności politycznej to wzór do naśladowania.
Oriana Fallaci, bo o niej mowa, to bohaterka książki napisanej przez Chistinę De Stefano. Myślę, że tylko Włoszka mogła tak dogłębnie poznać i spróbować zrozumieć duszę drugiej Włoszki.     
Fallaci to dla mnie niesamowita postać. I to pokazuje nam jej biografia. Wspaniała dziennikarka, która jako korespondent wojenny narodziła się w czasie wojny w Wietnamie. Znamy ją również z jej fantastycznych wywiadów z różnymi „osobistościami” z życia kulturalnego i politycznego świata: Henry Kissinger, szach Iranu, ajatollah Chomeini, Willy Brandt, Deng Xiaoping, Ariel Szaron, Lech Wałęsa, pułkownik Muammar al-Kadafi, Federico Fellini
Fallaci to także autorka powieści. „Penelopa na wojnie” - historia kobiety, która opuszcza dom i udaje się za swoim mężczyzną do Nowego Jorku, „List do nienarodzonego dziecka” -  monolog kobiety oczekującej dziecka, która swojego przyszłego macierzyństwa nie uważa za obowiązek, lecz za osobisty i odpowiedzialny wybór czy ostatnia wydana po jej śmierci saga rodu z Toskanii i jednocześnie autobiografia „Kapelusz cały w czereśniach”.
Po 11 września 2001 roku w książce „Wściekłość i duma” rozprawia się z tematami będącymi konsekwencją islamskiego terroryzmu: z kontrastem, a jej zdaniem również nieusuwalną sprzecznością między Światem Islamu i Światem Zachodu, z ogólnoświatowym zagrożeniem, jakie niesie dżihad i brakiem reakcji, nadmierną pobłażliwością Zachodu.
W książce autorka opisuje również Fallaci prywatnie – kobietę kochającą i kochaną przez mężczyzn jej życia: Alfreda, François, Alexandrosa i ostatniego dziesięć lat od niej młodszego Paola. Oriana to również troskliwa córka czuwająca przy rodzicach  w chorobie i przy łożu śmierci.
I na koniec zaskoczyła mnie mówiąc o sobie, że jest „chrześcijańską ateistką” i odkrywając, że Watykan to dla niej „oaza cywilizacji w zalewie barbarzyństwa”. Pragnęła również spotkać się z papieżem Benedyktem XVI.
Oriana Fallaci zanotowała: „znam niewielu ludzi tak silnych jak ja” - była silna, ale nigdy nie przestała być kobietą.
HZ

Wydawnictwo Sonia Draga, 2014
ISBN: 978-83-7999-068-9

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz