piątek, 15 września 2017

Kuba Wojtaszczyk – "Dlaczego nikt nie wspomina psów z Titanica"

Wydawać by się mogło, że o wojnie oraz okupacji napisano i powiedziano już w Polsce wszystko. Istnieją muzea, historyczne opracowania, lekcje 
w szkole, upamiętniane są rocznice tragicznych wydarzeń.
Kuba Wojtaszczyk w swojej brawurowo napisanej książce udowadnia jednak, że o wojnie można powiedzieć jeszcze więcej, że można mówić jeszcze inaczej...
Oto u progu odzyskanej wolności i zarazem 
w przededniu kolejnej niewoli, w 1945 roku, przez polskie ziemie przejeżdża cyrk. Jego szef, zwany przez pracowników i narratora po prostu Właścicielem, jest zdania że "naród chce się bawić" 
i trzeba mu tę zabawę zapewnić.
Dziwny to jednak cyrk, bo zawodowców trudno się tam dopatrzeć, bieda aż piszczy, talentów brakuje, 
a jeśli ktoś może się czymś poszczycić, to co najwyżej ilością doznanych traum.
Żyd, Niemiec, polskie dziewczyny, owca czy przygarnięty kundel to niektórzy 
z przedstawicieli tej cudacznej menażerii. Czasem bawią, czasem wywołują wściekłość. Ludność, na granicy życia i na granicy wytrzymałości, reaguje różnie. A cyrk jedzie, dalej 
i dalej, unosząc ze sobą stare, potargane szmaty, zdezelowane sprzęty i na wpół unicestwione człowieczeństwo swoich "artystów".

Na opowieść Wojtaszczyka składają się kawałki świata, skrawki historii, różni ludzie, różne zdarzenia. Odpryski rzeczywistości, zniekształcone, spodlone, zepsute – zazwyczaj na skutek niesprawiedliwych wyroków losu.

Czasami przedstawiony świat jest zwyczajnie po ludzku przerażający, czasem groteskowy, czasem wręcz absurdalny. Ale czyż wojna jako taka nie jest jednym wielkim absurdem?

"Dlaczego nikt nie wspomina psów z Titanica" to kolejny głos w dyskusji na temat naszej historii czy "polskich losów", ale nie tylko.
Jest to przede wszystkim kawał porządnej literatury. Zwarty język, dobrze zarysowane postaci, plastyczne opisy to tylko niektóre z zalet powieści.
Stosunkowo młody pisarz udowadnia, że nie minął się z powołaniem.
Osobiście czuję się zachęcona by sięgnąć po inne jego książki.

Tymczasem, polecam przeczytać dzieje pewnego groteskowego cyrku, który jeździł 
po zrujnowanej wojną Polsce tysiąc dziewięćset czterdziestego piątego roku.
MK

Kuba Wojtaszczyk – "Dlaczego nikt nie wspomina psów z Titanica"
Wydawnictwo Akurat, 2017
ISBN: 978-83-2870-399-5

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz