
Sam autor książki jawi się jako człowiek nietuzinkowy. Zasłynął on z kierowania ekspedycjami antarktycznymi oraz z odkrycia najstarszych przodków dinozaurów. Na terenie polskiego Krasiejowa profesor Dzik odnalazł i zbadał tajemnicze cmentarzysko płazów i gadów z epoki triasu. Za swoje wybitne osiągnięcia został członkiem Polskiej Akademii Nauk.
Co czyni "Historię życia na Ziemi" zrozumiałą dla każdego czytelnika? Po pierwsze, dokładność. Autor wyjaśnia krok po kroku każdy, nawet pozornie nic nie znaczący detal. Prowadzi nas stopniowo od samej metodologii nauk empirycznych aż do opisów poszczególnych gatunków zamieszkujących naszą planetę na przestrzeni milionów, a nawet miliardów lat. To daje nam możliwość przyjrzenia się ewolucji z kilku perspektyw, a po lekturze z pewnością nie odczujemy przykrego uczucia niedosytu.
Okresy w dziejach Ziemi przedstawione są w kolejności chronologicznej. Poszczególnym rozdziałom towarzyszą intrygujące tytuły, w niczym nie przypominające nudnych oklepanych formułek. Przykład? Proszę bardzo. Fragment opowiadający o powstaniu roślin kwiatowych i ich unikalnym przystosowaniu - owadopylności został opatrzony pobudzającym wyobraźnię tytułem "Geneza rajskich ogrodów". Brzmi jak nazwa baśni, prawda?
Niewątpliwym atutem tej książki są również przepiękne ilustracje i zdjęcia. Dzięki temu ten podręcznik akademicki staje się bardziej czytelny i dodatkowo nabiera walorów artystycznych.
"Nic w biologii nie ma sensu jeśli jest rozpatrywane w oderwaniu od ewolucji" - stwierdził kiedyś Theodosius Dobzhansky, amerykański genetyk. Trudno temu zaprzeczyć, choć uważam, że znajomość mechanizmu ewolucji przydaje się nie tylko w biologii. W końcu poznanie swych odległych przodków jest swego rodzaju ulgą dla naszych dusz, wciąż pchających nas do poszukiwania prawdy o nas samych...
Marek Morawski
Dzieje życia na Ziemi - Jerzy Dzik
Wydawnictwo Naukowe PWN, 2009
9788301140380
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz