piątek, 21 sierpnia 2015

Agnieszka Kołczewska – "Kto, jak nie ja?"

Anna Słabkowska – główna bohaterka powieści, to dojrzała pani ginekolog, która od dłuższego czasu przebywa na przymusowym urlopie, uzależniona od alkoholu i leków nasennych.
Nie odbiera telefonów, izoluje się od świata, ludzi i rodziny. Lubi swoją codzienność 
i całkiem jej z tym dobrze, przynajmniej tak jej się wydaje. Oczywiście wszyscy chcą jej pomóc, siostra, przyjaciółka, ale problem 
w tym, że Anna tego nie chce. Żyje 
w samotności i poczuciu, że zawiodła rodzinę i samą siebie.
Aż do dnia, gdy dla świętego spokoju odbiera telefon od siostry, a z nim tragiczną wiadomość. Gosia jej siostrzenica i Paweł, jej mąż, giną w wypadku, a jedyną osobą, która przeżyła jest ich trzy letnia córka Ola.
W jednej chwili życie zadecydowało za wszystkich.
Anna, kobieta po pięćdziesiątce, która nigdy nie lubiła dzieci, nie chciała ich mieć, okazuje się być jedyną osobą, która może, musi, zająć się osieroconą dziewczynką. Oczywiście tylko na jakiś czas.
Czy wbrew sobie Anna podejmie wyzwanie? Czy alkohol i leki jej na to pozwolą? Stawką jest dziecko – Ola, która bardzo potrzebuje rodziny.

"Kto, jak nie ja?" to niezwykle poruszająca opowieść o trudnych wyborach, sile miłości, rezygnacji z samego siebie. To pięknie napisana książka o życiu.
AB

Agnieszka Kołczewska – "Kto, jak nie ja?"
Warszawa: Prószyński Media, 2013
ISBN: 978-83-7839-610-9

środa, 19 sierpnia 2015

„Dante na tropie” - Agnieszka Olejnik

Małe, urocze i spokojne miasteczko Solec, samotniczka (choć atrakcyjna!) bibliotekarka, uroczy wyżeł o kojarzącym się z literaturą imieniu Dante) i męski, przystojny policjant po przejściach, to bohaterowie nowej powieści Agnieszki Olejnik. Jak to czasem bywa, pewnego deszczowego dnia do lasu na codzienny spacer wybiera się Anna ze swoim psem. 

W pewnym momencie Dante odbiega od swojej pani, a po powrocie niesie w pysku ludzki palec. Przerażona kobieta biegnie na policję 
i w miasteczku wybucha bomba. Policja niedaleko miejsca znaleziska znajduje kompletne zwłoki znajomego bibliotekarki, ta staje się jedną z podejrzanych. Sytuacja się komplikuje, 
gdy zaczynają ginąć inni ludzie, a między Anną 
i przystojnym komisarzem rodzi się uczucie.... Gdy już nam się wydaje, że już wszystko wiemy 
i mamy podejrzanych, to jak to w dobrych kryminałach bywa prawda okazuje się zupełnie inna i ma korzenie w odległej, powojennej historii.
Jeśli ktoś szuka lżejszej lektury na urlop, gorąco polecam.
DP
 
Dante na tropie” Agnieszka Olejnik
Wydawnictwo Literackie, 2015
ISBN: 978-83-08-05479-6
 

poniedziałek, 17 sierpnia 2015

Z recenzji Czytelników - „Dlaczego wierzę..." Benedykt XVI Kard. J. Ratzinger



Spróbujmy razem z autorem i niewątpliwym autorytetem naszych czasów, zatrzymać się nad pytaniem o wiarę.
Spróbujmy razem z Benedyktem XVI – papieżem seniorem odkrywać piękno 
i tajemnice naszej wiary i kościoła. Pozwólmy „zarazić się” Bożą miłością, bo… potrzebujemy Chrystusa…
On przyszedł na świat, abyśmy stali się dziećmi Bożymi i mogli otrzymać życie prawdziwe, życie wieczne.
To kościół otwiera drzwi prowadzące do Boga 
i w ten sposób daje nam to, czego najbardziej oczekujemy, najbardziej potrzebujemy i co może nam najlepiej pomóc.
Czyni to przede wszystkim poprzez wielki cud miłości, który dzieje się ciągle na nowo.
Zaryzykujmy więc i znajdźmy czas na tę krótką acz pogłębioną lekturę, 
na tę przygodę w prawdziwej wierze! Zapraszamy!
BK



„Dlaczego wierzę - przesłanie pontyfikatu 2005-2013” 
Benedykt XVI - Kard. Joseph Ratzinger
Kraków : Wydawnictwo WAM. Księża Jezuici, 2013.
ISBN: 978-83-7767-885-5

czwartek, 13 sierpnia 2015

Z recenzji Czytelników: Tomasz Mann - "Czarodziejska góra"



„Młodzież z plecakami i bagnetami, 
w brudnych płaszczach i butach! Humanistyczny pięknoduch patrząc na nią wymarzyłby sobie inny obraz […] Zamiast tego leżą tu, z nosem w ognistym błocie. 
A  że czynią to radośnie, choć 
w bezgranicznym lęku i niewypowiedzianej tęsknocie za matczynym domem – to inna sprawa, wzniosła i zawstydzająca, która jednak nie uzasadnia tego, by ich narażano na takie męki.”

To nie są refleksje związane z Powstaniem Warszawskim. Tak kończy się  Czarodziejska góra Tomasza Manna. Jest rok 1914 i wraz z tą wojną dopiero rozpoczyna się tragiczny dwudziesty wiek. Prawdziwą  wartość  literatury mierzy się jej ponadczasowością.

Powieść tak naprawdę jest opowieścią o losach świata, a dzieje chorego na gruźlicę młodego inżyniera z Hamburga, Hansa Castorpa, są jedynie pretekstem do filozoficznych rozważań o ludzkiej kondycji, zmaganiu się 
z chorobą, namiętnościami, przemijaniem. Miejscem, gdzie toczą się gorące  dyskusje jest położone wysoko w górach szwajcarskie sanatorium  Berghof .Jego pensjonariusze, włoski literat Lodovik Settembrini i demoniczny Naphta, były jezuita, roztaczają przez młodym bohaterem  różne wizje przyszłości, przeciwstawiając humanistyczne, demokratyczne idee niebezpiecznemu zauroczeniu porządkiem totalitarnym. Wkrótce  okazało się, która myśl w Europie odniosła zwycięstwo …

Dziś już nie ma tego sanatorium, a Davos kojarzy się nam głównie 
z ekonomią, ale sam konflikt cywilizacyjny zdaje się wcale nie mieć końca. Tematem uniwersalnym pozostaje także doświadczenie choroby. Hans Castorp przyjechał do Berghofu w odwiedziny do młodego kuzyna,  podporucznika Joachima Ziemssena. Ale został siedem długich lat. Najpierw był tu tylko gościem, pełnym dystansu wobec chorych „tam na górze”. Kiedy usłyszał diagnozę lekarską dotyczącą jego samego, przyjął ją - jak każdy - z buntem i niedowierzaniem. Z czasem jednak podporządkował się obowiązującej terapii: mierzeniu temperatury, leżakowaniu, spacerom. Czas tak naprawdę przestał istnieć. „Choroba piersiowa” zbierała wtedy okrutne żniwo i wysokogórskie kuracje – nie dla każdego dostępne - nie każdemu też służyły. Pogodzony z losem, patrzył  na śmierć wielu kuracjuszy, mężnie zniósł odejście z tego świata swojego kuzyna Joachima. Przyjął z pokorą słowa doktora Behrensa, że „wychodzimy z ciemności 
i idziemy w ciemność, pomiędzy tym są przeżycia, ale początku i końca, narodzin i śmierci nie przeżywamy, nie mają charakteru subiektywnego, jako wydarzenia  należą całkowicie do obiektywnego świata.”

Życie ludzkie, czyli ten czas pomiędzy narodzinami a śmiercią, wypełniają  wzloty i upadki, uczucia namiętności i pożądania.  W powieści ucieleśnia je zmysłowa Kławdia Chauchat, tajemnicza femme fatale, obiekt westchnień nie tylko Hansa Castorpa.

„Czarodziejska góra” była lekturą mojej młodości. Po latach odczytuję ją już nieco inaczej. Czasem warto wracać do klasyki, choćby tylko po to,  żeby na nowo przyjrzeć się sobie.


Joanna Mackiewicz


Tomasz Mann – „Czarodziejska góra”

Wydawnictwo Muza SA, 2008
ISBN: 978-83-7495-426-6


   

poniedziałek, 10 sierpnia 2015

Peter Kerr - „Incydent w Dirleton”



Na oddziale geriatrycznym szpitala 
w szkockim Dirleton dochodzi do zbrodni. 
W przyszpitalnym ogrodzie ktoś morduje jedną z pacjentek – leciwą Bertie McGregor, ginie również jej kot. 
W trakcie śledztwa wychodzi na jaw, 
że kobieta w testamencie cały swój majątek przepisała właśnie kotu. Policja szybko znajduje podejrzanego 
i zatrzymuje go w areszcie. Jednak sierżant Bob Burns jest pełen wątpliwości. Ignorując polecenie przełożonych 
o zakończeniu śledztwa, postanawia przeprowadzić własne dochodzenie. Trop prowadzi go aż na Majorkę…
„Incydent w Dirleton” to sprawnie napisany, przyprawiony szczyptą humoru, lekki kryminał w sam raz na leniwe letnie popołudnie.  / BG /



Peter Kerr - „Incydent w Dirleton”
Wydawnictwo Dolnośląskie, 2015
ISBN: 978-83-2459-214-2