piątek, 20 lutego 2015

Artystycznie...

Salvador Dali - „Moje sekretne życie”


Szalony geniusz czy genialny szaleniec? To pytanie nurtuje chyba wszystkich, którzy choć raz zetknęli się z malarstwem i „filozofią” według Salvadora Dalego. Bez względu na to, czy jego obrazy podobają nam się czy nie, raczej trudno pozostać wobec nich zupełnie obojętnym...
W swojej (pisanej na zamówienie) autobiografii, autor „Płonącej żyrafy” czy charakterystycznych, miękkich niczym naleśniki zegarów, opowiada o dzieciństwie spędzonym w urokliwym zakątku Hiszpanii, pierwszych malarskich próbach (wiśnie malowane w takt pracującego mechanizmu wiatraka!), własnym pojmowaniu sztuki i jedynej prawdziwej miłości swego życia.

Książkę czyta się jak dobrą powieść. Malarz może zaskoczyć niezwykle trafną i niepokojąco aktualną diagnozą kondycji oraz dorobku cywilizacji europejskiej. Przeczucie wojennego kataklizmu, śmiałe wizje przyszłych kanonów estetyki, bezlitosna analiza i ocena zapędów osób pozbawionych osobowości, wręcz miernych, a mieniących się artystami... Wszystko to każe uznać Dalego nie tylko za nieprzeciętnego malarza, ale również wizjonera, teoretyka sztuki, a nawet... filozofa.

Książkę polecam każdemu, kto lubi czytać ciekawostki z życia sławnych ludzi, nie tylko wielbicielom malarstwa.
MK
  Salvador Dali - „Moje sekretne życie”
Wydawnictwo: Książnica, 2013
ISBN: 978-83-2457-940-2 


Kelly Jones - „Dziewczyna, która słyszała kolory”




Lauren, młoda historyk sztuki, poszukuje obrazów, które zaginęły w czasie drugiej wojny światowej. Kiedy dociera do Isabelle, poznaje fascynującą historię jej matki, Hanny – prostej dziewczyny ze wsi, która stała się znawczynią malarstwa.
Czasy, kiedy przyszło jej żyć były trudne: narodziny totalitaryzmu w Niemczech, wojna, a potem konieczność rozpoczęcia nowego życia na emigracji.
Kelly Jones przenosi czytelnika do intrygującego świata sztuki, gdzie obrazy wybitnych artystów (takich jak m.in. Franz Marc czy Wasilij Kandinsky) oszałamiają feerią barw i symfonią kolorów. Dla niektórych bohaterów powieści owa „symfonia” nie jest jedynie metaforą lecz namacalnym, rzeczywistym doznaniem...
Polecam czytać wraz z dobrym albumem malarstwa pod ręką! MK

Kelly Jones - „Dziewczyna, która słyszała kolory”
Wydawnictwo: Albatros A. Kuryłowicz, 2014
ISBN: 978-83-7853-526-2


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz