czwartek, 26 lutego 2015

"Mała matura 1947" reż. Janusz Majewski

„Mała matura 1947” to polski film 
w reżyserii Janusza Majewskiego.
Jest to opowieść o dojrzewaniu chłopca imieniem Ludwik w pierwszych latach powojennej Polski. Rozpoczyna on naukę w najlepszym gimnazjum w mieście, gdzie musi szybko zyskać uznanie nowych kolegów. Możemy tu zobaczyć plejadę najlepszych polskich aktorów: Marek Kondrat, Marian Opania, Olgierd Łukaszewicz, Wiktor Zborowski oraz utalentowanych debiutantów. 
Na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, film ten został nagrodzony Nagrodą Specjalną Jury. Przyjemnie się ogląda – polecam.
KK


Mała matura 1947” reż. Janusz Majewski
Dystrybucja: Monolith Films, 2011, p.2010

środa, 25 lutego 2015

Świat według pewnego kota...


O tym, ze zwierzęta zmieniają nasze życie przekonało się wielu ludzi, którzy nagle zostali najlepszymi przyjaciółmi czterołapych z ogonkiem. James Bowen pewnego dnia znalazł pod swoimi drzwiami na wycieraczce bezdomnego rudego kota i stało się….
Trudne życie byłego narkomana, który próbuje wyjść z nałogu, ulicznego muzyka z londyńskich parków, samotnego człowieka, odmienił równie samotny kot. James, który nie mógł znaleźć w sobie wystarczająco silnej motywacji do zmiany życia, musiał to zrobić, gdy stał się odpowiedzialny za Boba. Ten niezwykły duet, najpierw muzykujący, a później sprzedający gazety przy stacji metra, wkrótce był atrakcją dla londyńczyków
i turystów.   




Obaj dostali od losu drugą szansę na nowe życie i potrafili to wykorzystać. Ludzie, którzy do tej pory mijali grającego na gitarze Jamesa obojętnie, nie mogli się oprzeć urokowi siedzącego obok Boba. Czasami stawali się obiektem niechęci, agresji, pogardy, ale większość okazywała im sympatię. Pewnego dnia dostali propozycję opisania swojej historii i książka od razu stała się bestsellerem w Anglii, a później na całym świecie.
Poruszająca historia niezwykłej przyjaźni, która zmieniła życie jednego człowieka i jednego kota polecana szczególnie tym, którzy w takie cuda 
nie wierzą.
BZ

James Bowen – „Świat według Boba”
(stanowi kontynuację książki „Kot Bob i ja”)
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia, 2014
ISBN: 978-83-1012-733-4   

wtorek, 24 lutego 2015

„Morelowy sad” Amanda Coplin



William Talmadge mieszka samotnie w oddalonym od miasta domu u podnóża Gór Kaskadowych. Jego codzienne życie wypełnione jest żmudną pracą w owocowym sadzie, którego jest właścicielem. Pewnego dnia w okolicy pojawiają się dwie zaniedbane, wygłodzone nastoletnie dziewczyny – obie są w ciąży i wyraźnie unikają kontaktu z ludźmi. Talmadge postanawia im pomóc. Proponując jedzenie, próbuje przełamać ich lęk i nieufność. Czy Della i Jane będą w stanie mu zaufać? Czy odnajdą wreszcie upragniony spokój i poczucie bezpieczeństwa?
W tej poruszającej powieści splatają się losy kilkorga bohaterów. Każdy z nich nosi w sobie bolesne wspomnienia, z którymi na swój własny sposób próbuje się uporać i które w różnym stopniu wpływają na kolejne podejmowane decyzje.
„Morelowy sad” to ciekawa, mądra historia 
o bezinteresownej miłości, poświęceniu, odpowiedzialności za drugiego człowieka. Napisana pięknym językiem, ukazuje codzienne życie w XIX w. Ameryce. Polecam!
BG

Amanda Coplin – „Morelowy sad”
Wydawnictwo: Black Publishing, 2014
ISBN: 978-83-7536-763-8

piątek, 20 lutego 2015

Artystycznie...

Salvador Dali - „Moje sekretne życie”


Szalony geniusz czy genialny szaleniec? To pytanie nurtuje chyba wszystkich, którzy choć raz zetknęli się z malarstwem i „filozofią” według Salvadora Dalego. Bez względu na to, czy jego obrazy podobają nam się czy nie, raczej trudno pozostać wobec nich zupełnie obojętnym...
W swojej (pisanej na zamówienie) autobiografii, autor „Płonącej żyrafy” czy charakterystycznych, miękkich niczym naleśniki zegarów, opowiada o dzieciństwie spędzonym w urokliwym zakątku Hiszpanii, pierwszych malarskich próbach (wiśnie malowane w takt pracującego mechanizmu wiatraka!), własnym pojmowaniu sztuki i jedynej prawdziwej miłości swego życia.

Książkę czyta się jak dobrą powieść. Malarz może zaskoczyć niezwykle trafną i niepokojąco aktualną diagnozą kondycji oraz dorobku cywilizacji europejskiej. Przeczucie wojennego kataklizmu, śmiałe wizje przyszłych kanonów estetyki, bezlitosna analiza i ocena zapędów osób pozbawionych osobowości, wręcz miernych, a mieniących się artystami... Wszystko to każe uznać Dalego nie tylko za nieprzeciętnego malarza, ale również wizjonera, teoretyka sztuki, a nawet... filozofa.

Książkę polecam każdemu, kto lubi czytać ciekawostki z życia sławnych ludzi, nie tylko wielbicielom malarstwa.
MK
  Salvador Dali - „Moje sekretne życie”
Wydawnictwo: Książnica, 2013
ISBN: 978-83-2457-940-2 


Kelly Jones - „Dziewczyna, która słyszała kolory”




Lauren, młoda historyk sztuki, poszukuje obrazów, które zaginęły w czasie drugiej wojny światowej. Kiedy dociera do Isabelle, poznaje fascynującą historię jej matki, Hanny – prostej dziewczyny ze wsi, która stała się znawczynią malarstwa.
Czasy, kiedy przyszło jej żyć były trudne: narodziny totalitaryzmu w Niemczech, wojna, a potem konieczność rozpoczęcia nowego życia na emigracji.
Kelly Jones przenosi czytelnika do intrygującego świata sztuki, gdzie obrazy wybitnych artystów (takich jak m.in. Franz Marc czy Wasilij Kandinsky) oszałamiają feerią barw i symfonią kolorów. Dla niektórych bohaterów powieści owa „symfonia” nie jest jedynie metaforą lecz namacalnym, rzeczywistym doznaniem...
Polecam czytać wraz z dobrym albumem malarstwa pod ręką! MK

Kelly Jones - „Dziewczyna, która słyszała kolory”
Wydawnictwo: Albatros A. Kuryłowicz, 2014
ISBN: 978-83-7853-526-2


czwartek, 19 lutego 2015

Z recenzji Czytelników: Sue Monk Kidd – „Czarne skrzydła”



Sara Grimke to córka sędziego sądu najwyższego w Karolinie Południowej. Jej ojciec jest również plantatorem zaliczanym do elity Charlestone. Na swoje jedenaste urodziny Sara dostaje niecodzienny prezent - czarnoskórą Hetty, zwaną Szelmą. Oczywiście jubilatka nie potrafi zaakceptować takiego obyczaju, bo przecież drugiego człowieka nie można „posiadać.” Jednak jej zimna i bardzo oschła matka nie uznaje odmowy. Prezent ten to początek przejmującej historii i wstęp do okrutnych wydarzeń. Między Sarą a Szelmą nawiązuje się specyficzna więź, „właścicielka” uczy swoją niewolnicę czytać i pisać, ale też składa jej pewną obietnicę, o której już zawsze będą obie pamiętać.
Sara jest białą kobietą inną niż wszystkie. Już jako dziewczynka postanawia zostać pierwszą kobietą prawnikiem. Nie potrafi podporządkować się ówczesnym, obowiązującym w jej świecie konwenansom. Nie potrafi pogodzić się z tym, co widzi na co dzień i w jaki sposób traktuje się czarnego człowieka.
Autorka książki, Sue Monk Kidd, na stronach powieści opisuje trzydzieści pięć lat życia obu bohaterek. Obserwujemy przemianę Sary, poznajemy jej relacje z rodziną, miłość i różne fazy wyboru w jej życiu. Dużym bodźcem do działania dla Sary staje się opieka nad młodszą siostrą Angeliką. To siostra jest jej podporą w trudnych chwilach, których niestety nie brakuje.
Natomiast Szelma jest bardziej pewna siebie od białej bohaterki książki. Nie godzi się na życie, jakie ją czeka i często się buntuje, za co jest karana przez matkę Sary. Jest nieufna, pełna gniewu i wewnętrznej siły do działania. Wiarę w odmianę losu i hardość wpoiła jej matka, Charlotte. Obie bohaterki są niezwykle silne i wojownicze. Uparcie dążą do zmiany niesprawiedliwego świata. Czy to im się uda?
„Czarne skrzydła” to mądra lektura, która pokazuje, że droga do szczęścia 
i prawdziwej wolności nigdy nie była łatwa, że zawsze towarzyszą jej bolesne klęski i różne przeciwności losu. To jednocześnie opowieść 
o przyjaźni, miłości, sile przekonań i okrucieństwie niewolnictwa.

Polecam tę wyjątkową lekturę, której treść zostaje na długo w umyśle czytelnika.

AD



Sue Monk Kidd – „Czarne skrzydła”
Wydawnictwo Literackie, 2014
ISBN: 978-83-0805-396-6


wtorek, 17 lutego 2015

Peter Wilhelm – "Zakład pogrzebowy przedstawia!"

"Dobrze, że do nas trafiłeś" – to podtytuł książki, który można potraktować jako motto firmy. Peter Wilhelm jest od ponad trzydziestu lat szefem zakładu pogrzebowego. Jak sam twierdzi, zmarli praktycznie nie sprawiają kłopotów, są spokojni; problemem bywają natomiast żywi... Rodzina zmarłego może mieć bardzo dziwne pomysły, na przykład nadzwyczaj oryginalną wizję ceremonii pogrzebowej. Dobry menedżer musi z jednej strony sprostać oczekiwaniom klienta, z drugiej zaś pamiętać o zachowaniu godności zmarłego oraz powagi sytuacji. 
Pogrzeb rockersa, starsza pani wystylizowana na pannę młodą tudzież "Królewnę Śnieżkę", dziwne nocne odwiedziny oraz dramaty osób szukających pociechy w żałobie po stracie bliskich to niektóre z wyzwań, jakim Peter musiał stawić czoła podczas swojej wieloletniej pracy.
Książka obala wiele mitów na temat funkcjonowania przedsiębiorstw z branży funeralnej. Skłania też do refleksji, bo wyważony humor przeplata się z ludzkimi tragediami. Polecam!
MK

Peter Wilhelm – "Zakład pogrzebowy przedstawia!"
Wydawnictwo: Academicus, 2013
ISBN: 978-83-9369-750-2

poniedziałek, 16 lutego 2015

"Lód" - Władimir Sorokin

Niebezpiecznie jest być blondynem o niebieskich oczach. Tacy ludzie są porywani, często w biały dzień, w samym centrum Moskwy. Skuci kajdankami, wywiezieni w ustronne miejsce, padają ofiarą dziwacznego eksperymentu. Niekiedy komuś udaje się go przeżyć, a wówczas ku swemu zdziwieniu odkrywa, że tajemnicza szajka zajmuje się nim nader troskliwie... Szaleństwo, paranoja, obłęd? A może początek prawdziwego, "świadomego" życia? "Uświadomieni" zwani też "przebudzonymi" nie zaznają już spokoju. Będą pragnąć towarzystwa istot dzielących z nimi te same doświadczenia...

Powieść Sorokina dzieli się na cztery części. Brutalny początek, nastrojowa, sugestywna, choć także niepozbawiona okrucieństwa część druga, jeszcze dziwniejsze i odmienne klimaty w części trzeciej oraz niemal surrealistyczna w porównaniu z resztą, scenka na zakończenie. Osoby znające inne książki Sorokina, prawdopodobnie z przyjemnością przeczytają również tę pozycję. Jak zawsze mamy tutaj literacki "misz-masz", grę z konwencjami, językiem. Realne miesza się  
z niesamowitym w sposób, który nie pozwala zakwalifikować tej powieści do określonego gatunku. Sensacja, kryminał, thriller, science fiction, powieść historyczna, obyczajowa, reportaż, rozprawa filozoficzna, nadal nie wyczerpują wielości wątków i różnorodnej tematyki "Lodu."
Czytelnik, stykający się z autorem po raz pierwszy, może doznać szoku.
"Mocne" fragmenty, pojawiające się wulgaryzmy, brutalność, potrafią odstraszyć co wrażliwszych. "Lód" zdoła jednak wciągnąć i pomimo pewnego początkowego dyskomfortu, powiedzmy, natury estetycznej, skłonić do kontynuowania lektury...

Władimir Sorokin, pisarz na wskroś rosyjski (w najlepszym rozumieniu tego słowa 
w odniesieniu do rosyjskiej literatury), a zarazem na wskroś nowatorski, proponuje nam fascynującą książkę, która bez względu na to czy się spodoba czy nie, nikogo nie pozostawia obojętnym.
Czy jest się bowiem w stanie być niewzruszonym, kiedy dotknie nas... Lód?
MK

Władimir Sorokin – "Lód"
Wydawnictwo: W. A. B. 2004
ISBN: 978-83-7414-055-3