środa, 15 maja 2019

"Czy okłamywanie siebie jest dla nas dobre?" Natalia Matiaszewska 1 miejsce w konkursie na recenzję książki (kategoria 13-18 lat)


Czy okłamywanie siebie jest dla nas dobre?

Patrick Ness stworzył powieść „Siedem minut po północy” na podstawie pomysłu Siobhan Dowd; pisarki zmarłej na raka. Opowiada o chłopcu, który zna pewną prawdę, jednak nie chce dopuścić jej do siebie, ponieważ trudno jest się z nią pogodzić.
Mimo że książka jest krótka, łatwo jest się przywiązać do głównego bohatera – Conora, z którym przeżywamy jego emocje, takie jak smutek, ból, wyczerpanie spowodowane problemami, czy wreszcie upragniony spokój. Conor spotyka potwora, innego niż się spodziewał. Potwora, który próbuje mu pomóc w nietypowy sposób. Opowiada chłopcu trzy historie, uświadamiające nam, że ludzie nie są tylko dobrzy lub źli. Często kierują się motywami zarówno pozytywnymi, jak i negatywnymi. Powieść skłania do myślenia nad ważnymi sprawami, które mogą spotkać każdego z nas, które są bolesne, ale również nieuniknione. Autor w swojej książce uświadamia nam, że
okłamywanie siebie, mimo że czasami wydaje się łatwiejszym oraz wygodniejszym rozwiązaniem, może powoli nas wyniszczać. Powieść została napisana nieskomplikowanym językiem, przez co łatwiej jest się wczuć w przeżycia głównego bohatera. Dodaje to także książce pewnego uroku, który  poza interesującą fabułą i ważną treścią sprawia, że historia zostawia w nas po sobie ślad, o którym nie tak łatwo zapomnieć.
Uważam, że jest to powieść dla każdego, niezależnie od wieku, która wzruszy niejedną osobę. Nie zawiera opisów, które są na siłę przedłużane, czy nużące. Książka skłania do refleksji nad problemami, które są zarazem trudne, jak i obecne w naszym życiu.

Natalia Matiaszewska


"Siedem minut po północy" Patrick Ness, Siobhan Dowd

Papierowy Księżyc 2016
ISBN  9788365568212

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz