piątek, 8 lipca 2022

Recenzja konkursowa książki "Wiłka, smocza dziewczynka"


Autorem książki pod tytułem: ,,Wiłka smocza dziewczynka’’ jest Antonina Kasprzak. Po raz pierwszy książka została opublikowania w Warszawie 2018 roku, przez wydawnictwo ,,Bis’’. Ilustratorem książki została Katarzyna Bukier. Utwór szybko zyskał swoich czytelników, a w 2019 roku zdobył nagrodę literacką im. Kornela Makuszyńskiego. 

Książka przedstawia historię Poli 
i Klary, które są siostrami. 
W rodzeństwie Pola jest tą starszą, bardziej odpowiedzialną, która opiekuje się oraz pilnuje beztroskiej 
i roztargnionej młodszej siostry Bułki, bo tak wszyscy nazywają małą Klarę. Życie dziewczynek bardzo się zmienia, kiedy ich mama zachodzi w ciążę. Z powodu komplikacji musi pozostać w szpitalu, co staje się powodem długiej rozłąki z córkami. Pracujący dużo tata, nie może poświęcić zbyt wiele czasu dziewczynkom. W opiece nad dziewczynkami pomaga ciocia Patrycja, co nie zmienia faktu, że muszą się stać bardziej samodzielne.  Pewnego razu Pola szukając zgubionej rzeczy Bułki natrafia na trop dziwnej dziewczynki. Dziwnej, bo miała bardzo jasne włosy, prawie białe, a jej oczy były bardzo zielone. Jak się potem okazuje dziewczynka ta skrywa pewną tajemnicę. Nie należy ona bowiem do gatunku ludzi a jest pół-wiłą , czyli smoczą istotą. Z obawy przed odrzuceniem matka chroni ją przed światem i ludźmi. Z miłości wyobcowuje córkę, nie pozwalając wychodzić z domu potęguje jej tęsknotę za kontaktami z innymi dziećmi. Dziewczynka staje się samotna. Jednocześnie matka zmusza córkę do intensywnych ćwiczeń tańca na zawody Wił. Tradycyjny taniec- ngjarta potrafią tańczyć tylko wiły, dlatego umiejętność wykonywania go jest dla matki dziewczynki kluczowa.  Kochająca, ale surowa matka smoczyca pragnie, by córka zrealizowała jej plany i nie bierze ona pod uwagę uczuć dziewczynki, ani jej potrzeb. Ta tajemnicza dziewczyna ma na imię Wiłka.  

Dziewczynki: Pola, Bułeczka i Wiłka spotykają się więc w specyficznym momencie życia, wszystkie czują się samotnie, czują, że ich potrzeby są pomijane. Pola staje przed ogromną odpowiedzialnością opieki nad młodszą siostrą, jednocześnie zostaje pozbawiona kontaktu z mamą, a w myślach o przyszłości widzi małego brata Wojtusia, który niebawem się urodzi. Jest wystarczająco duża, by zrozumieć tę sytuacje, ale mimo to odczuwa pustkę. Wiłka- dziewczynka inna od wszystkich, zamknięta w sobie, której mama w apodyktyczny sposób okazuje jej miłość, nie dając swobody kreowania swojej rzeczywistości również odczuwa pustkę. Dodatkowo nie ma kontaktu z własnym ojcem, ponieważ jej rodzice się rozstali. Dziewczynki zaprzyjaźniają się, a przyjaźń ta wypełnia pustkę w ich sercach. 

Książka oprócz miłej, lekkiej fabuły, niewątpliwie porusza wiele trudnych tematów, w tym relacji rodzinnych. Dowodzi, że obecność przyjaciół lub ludzi dobrej woli potrafi być inspirująca i zmieniać nas i nasze relacje rodzinne na lepsze. Książka porusza również temat miłości rodzinnej w jej różnych aspektach. Może być punktem odniesienia dla każdego młodego człowieka, który wątpi w miłość swoich rodziców... 

Nina Iwaniukowicz

Recenzja zajęła drugie miejsce w kategorii do 12 lat 

w konkursie "Wszystkie książki mówią".


Antonina Kasprzak - „Wiłka, smocza dziewczynka”

Wydawnictwo Bis, 2018

ISBN: 978-83-7551-555-8

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz